Tavşanlarda Koksidiyoz Hastalığı

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tavşanları olumsuz olarak etkileyebilen 9 ayrı koksidia türü bulunduğu söylenmektedir. Bunlardan en belirgin olanı karaciğeri etkilerken bir diğeri ise genel anlamda bağırsakları istila etmektedir.

Karaciğeri etkileyen Eimeria stiedai koksidiyozu genellikle sağlıklı geçirilecek olan 1 haftalık bir süreç içerisinde ilaç kullanılarak önlenebilmektedir. Ilıman bölgelerde ortaya çıkan karaciğer koksidiyozu için doğru ilacın seçilmesi ise zorlayıcı olabilir. Bu sebeple hastalık ciddi problemlere yol açabilir.

Bağırsak koksidiyozu ise 4 ayrı kategoride ele alınmaktadır. Bu tür koksidiyozlarda ortaya çıkan semptomlar ishal, deri üzerinde değişiklikler, kilo kayıpları ve su tüketiminin azalması şeklindedir. İshal belirtileri genellikle hastalığın 4. ile 6. günü sonrasında ortaya çıkar.

Koksidiyoz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Diğer hastalıklara karşı bu tür dönemlerde hayvanların ekstra korumaya ihtiyacı olabilir. Bu yüzden koksidiyoz teşhisi için laboratuvar ortamında iç organ muayenesi ve dışkı testleri de yapılmalıdır. Karaciğer koksidiyozunun tanısı için ise karaciğerde ufak sarı çizgilerin ve küçük nodüllerin olup olmadığına bakılır.

Koksidiyoz hastalığının kontrol altında tutulabilmesi için dışkı ile temasın tamamen kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca barınaklardaki nem oranının düşürülmesi ve ortamın sıcaklığının da yükseltilmesi gerekebilir.

Yem ve su içerisinde koksidiyostatların verilmesi ve bu süreç içerisinde sürekli olarak denetim altında tutulması da gereklidir. Antibiyotik ilaçlar ise koksidiyoza karşı etkilidir. İshal önleme amaçlı olarak da antibiyotik ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR