Yaşlı Kediler Nasıl Beslenmelidir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler yaşlandıkları zaman ne yemeli sorusu kedi sahipleri için önemlidir. Hayatlarının sonlarına yaklaşan kediler için genellikle canları ne isterse, neyi en çok severlerse vermek isteriz. Ancak bu gerçekten doğru mu?

Kediler yaşam kaliteleri düştüğü için yalnızca yalın bir şekilde yemek yerler. İştahlı bir şekilde yemek yemedikleri gibi, konserve kutusunun açılma sesine de heyecanları artık kalmamıştır. Ancak bu noktaya gelmeden önce kedi sahiplerinin, kedilerinin yaşam süresini ve sağlığını en üst düzeye çıkarabilmeleri için yapabilecekleri bir çok şey mevcuttur.

Bir kedinin sindirim fizyolojisi yaşlandıkça değişir. 11 ya da 12 yaşlarında yağ sindirme yeteneği azalmaya başlar. Yağlar protein ya da karbonhidratlardan daha fazla gram başına kalori içerir. Bu nedenle yaşlı bir kedinin gıdalardan kalori (enerji) çıkarma yeteneği üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Daha da kötüsü tüm araştırmalar 14 yaşın üzerindeki kedilerin %20’sinde protein sindirme özelliğinin azaldığını gösteriyor. Bu durumda bir kediye diyet müdahalesi yapılmadığında kedi, hem kas kitlesini hem de yağ kitlesini kaybedecektir.

Kedinizin beslenmelerinde serbest radikal hasarlarına karşı önlem almak için yüksek antioksidan içeren besinler kullanmalısınız (A, C ve E, beta karoten ve selenyum)

Böbrekleri korumak içinse düşük seviyede fosfor içeren besinlerle beslenmelidir. Balık yağları ve esansiyel yağ asitlerinin diğer kaynakları, beyin yaşlanmasının etkilerine karşı koymak ve eklem sağlığını geliştirmek için kullanılır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR