Yavru Atma Hastalığı (Brucellozis) Nedir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Brucellozis yani yavru atma hastalığı olarak da bilinen hastalık ülkemizdeki hayvancılığı da etkileyen bir hastalıktır. Ekonomik kayıpları ile birlikte insanların sağlığını da etkileyen bu hastalık gebe olan hayvanların yavru atmaları ile sonuçlanan kritik bir hastalıktır.

Hayvanlarda hastalığın süt veriminde azalmaya yol açtığı da bilinmektedir. Brucella grubuna ait bakterilerin yarattığı enfeksiyöz bir hastalık olan bu hastalık evcil hayvanlarda yavru atmaya sebep olduğu gibi aynı zamanda insanlara da bulaşan bir hastalıktır.

Yavru Atma Hastalığı Brusellozis Nasıl Teşhis Edilir?

Enfekte olmuş olan hayvanların dış görünümlerinde birtakım farklılıklar meydana gelmektedir. Hastalığın teşhis edilmesi laboratuvar ortamında yapılacak olan testlere bağlıdır. Laboratuvar teşhisi mikroorganizmanın tespit edilmesini sağlar.

Yavru Atma Hastalığından Nasıl Korunulur?

Brusellozis enfeksiyonu bir sürüye karıştıktan sonra o sürünün hastalıktan arındırılması son derece zorlayıcı ve masraflı olabilir. Hayvan sahipleri, yakın çevresi ve süt ürünleri tüketenler için de riskler olduğu için bu hastalıktan korunabilmek için çeşitli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Önlem olarak ilk önce hijyenik tedbirler alınmalıdır. Enfekte olan hayvanların sürüden ayrılması ve hızlı bir şekilde tedavi sürecine başlatılması gerekmektedir. Yavru atan hayvanlar tespit edildikten sonra bu hayvanların temas ettikleri yemler ve altlıkların da gömülmesi ve üzerine yanmamış kireç dökülmesi gerekmektedir. Ahır ve ağıllarda ise detaylı bir şekilde dezenfeksiyon işlemlerinin aksatılmadan hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR