Yavru Kediler İçin Genel Acil Durumlar

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Solunum Güçlüğü

Kediniz eğer nefes almada güçlük çekiyorsa derhal veteriner hekiminize başvurmanız gerekir. Bu durum tipik olarak akciğerin veya hava yollarının tehlikeye girdiği anlamına gelir.

Bulaşıcı hastlıklar, pnönoni, boğazda veya nefes borusunda sıkışmış yabancı bir cisim gibi bir çok sebep solunum güçlüğüne neden olur. Alerjik reaksiyonlar, konjenital kalp yetmezliği ve toksik hava solunumu da diğer potansiyel nedenlerdir.

Boğulma ve Öksürük

Semptomlar saniyeler içinde çözülmüş olsa bile boğulma çok ciddi bir problemdir.

Öksürük: virüsler, bakteriler, mantar pnömonisi, alerjik bronşit veya konjenital kalp rahatsızlığı gibi çeşitli olasılıkların belirsiz bir etkisidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları yavru kedilerde en sık görülen öksürük nedenidir.

Kusma ve İshal

Kusma ve ishal, beslenmelerde yapılan ani değişiklikler sonucunda, bulaşıcı hastalıklar, toksinler ve daha bir çok şeyden kaynaklanabilir. Kusma ve ishal vakaları hafifse eğer endişe edilecek bir durum yoktur ancak şiddetli kusma ve ishal vakaları, özellikle 24 saati aşkın bir süre devam ettiyse derhal veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Yukarıda sıralanan problemler yavru kedilerde en sık rastlanan rahatsızlıklardır. Karşılaşılan herhangi bir rahatsızlık için vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanız gerekir. Tedavi için kedinizle ilgili tüm sağlık bilgileri ve hastalık belirtilerinin neler olduğunu ve ne zaman başladığını eksiksiz bir şekilde veteriner hekiminize sunmanız gerekir.

Karşılaşılan diğer acil durumlar ise şöyledir: Travma, kanama, zehirlenme, yüksek vücut sıcaklığı, alerjik reaksiyonlar, yaralanmalar.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR