Yavru Tavşan Nasıl Beslenir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bakımı hakkında en çok yanlış bilgiye sahip olunan canlılardan biri de tavşandır. Tavşanların her ne kadar yeşillikleri sevdiği düşünülse de anne sütünü bırakmış yavruların bir süre boyunca kesinlikle katı besinlerle beslenmesi gerekir.

Tavşan bakımı son derece hassas ve zor olduğundan öncelikle sahip olduğunuz hayvana hediyelik eşya gözünden bakmanız ve önüne yeşillik koymanız yeterli olmayacaktır. Yavru tavşanlar çok hassas bir metabolizmaya sahip oldukları için bağırsakları hemen bozulabiliyor ve ölümle sonuçlanan ishal problemleri ile karşılaşılabiliyor.

Bir Yavru Tavşan Anne Sütünden Sonra Nasıl Beslenmeli?

Yavru tavşanlar cinslerine ve ırklarına göre annelerini 30-45 gün arasında emer. Anne sütünden kesilen yavru ise dengeli beslenerek hayatta kalabilir. Yeteri kadar anne sütü alabilmiş yavru tavşanlar daha sağlıklı büyüyebilecekleri gibi, bağışıklık sistemleri de daha sağlam olur.

Erken aylarda henüz yeşillik yiyemeyeceği için besin olarak kuru yemler tercih edilmelidir. Eğer anne sütünden erken eksilen bir tavşana bakıyorsanız kesinlikle bu açığı inek sütüyle kapatmaya çalışmayın çünkü bu onun sağlığını tehdit edecektir.

Kuru yem olarak ise pelet yemler, samanlar, kuru yoncalar oldukça iş görür. Eğer bu besinleri yeterince alamıyorsa dışkısı sıvılaşır ve buna dikkat etmek gerekir. Bir tavşan bakarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus tavşanın dışkısıdır. Yavru bi tavşanın dışkısı sıvı ise bir şeyler ters gidiyor demektir ve henüz hastalanmamışken derhal doğru beslenme şekline geçilmelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR