Akvaryumda Musluk Suyu Kullanımı

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Tuzlu su karışımlarını hazırlayabilmek veya eksilen akvaryum suyunuzu tamamlayabilmek için çeşme suyu kullanıyorsanız ilerleyen dönemlerde akvaryumunuzda çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Çoğu kişi bu durumun yaşanmaması için piyasada satılmakta olan klor arındırıcı ürünlerini kullanmaktadır. Ancak bu ürünler sudaki temel klorin elementlerini giderebilir.

Çeşme suyunu akvaryumunuzda kullanabilmek için ilk önce klorin ekleyerek akvaryuma koymadan önce klordan arındırmanız gereklidir. Fakat bu işlem suda yer alan fosfat, nitrat ve silikat gibi zararlı elementleri tamamen engellemez.

Suyunuzu klorinden, asitten, kokudan ve diğer problemlerden arındırabilmek için karbon filtre kullanmayı da deneyebilirsiniz. Akvaryum suyu olarak çeşme suyunun kullanılması için bir diğer yöntem suyun dinlendirilmesi işlemidir.

Musluk suyunu doğrudan akvaryumunuza doldurmak yerine 2-3 gün boyunca suyu uygun boyutlardaki bir kap ile muhafaza ederek dinlendirmeyi deneyebilirsiniz. Daha sonra akvaryumunuzdaki hava filtreleri sayesinde suyun balıklarınıza zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Suyu Dinlendirme Yöntemi

Ayrıca musluk suyu ile akvaryumunuzun suyunu temizleyebilmek istiyorsanız akvaryumun üst kısımlarından alacağınız bir miktar suyu dışarı atarak daha sonra dinlendirilmiş olan musluk suyunu akvaryumunuza takviye edebilirsiniz. Doğrudan musluk suyunu akvaryuma koymak yerine bu tür detaylara dikkat ederseniz herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Ancak yine de risk almanız gerektiğini unutmayın. Musluk sularının kimyasal özellikleri değişkenlik gösterebileceği için mutlaka suyunuzu yeteri kadar dinlendirdiğinizden emin olun. Akvaryumunuza suyu koymadan önce yeterli süreyi geçirmeye çalışın.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR