Bobtail Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bobtail’in çoban köpeği ırkından geldiğine inanmak güçtür. Bu ırk, çoban köpeği ile görünüş bakımından hiçbir benzerlik taşımadığı için, Bobtail’in oluşumunda birçok sapmalar olduğu kesindir. Bu yüzden onun kökeni hakkında farklı birkaç görüş vardır.

Bobtail ismi, kesik kuyruk anlamına gelir. Bu ismin veriliş nedeni, genelde yavruların kuyrukları da 3 cm. kalacak şekilde kesilir. Kuyruğun kesilmesinin asıl nedeni, kuyruksuz sürü köpekleri için eski zamanlarda vergi ödenmemesi idi. Onun oluşumu ile ilgili ilk varsayıma göre, Bobtail, Fransız çoban köpeği “Briard” ile büyük Rus köpeği “Owtscharka”nın çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiştir.

İkinci varsayıma göre ise Bobtail, eski İngiliz çoban köpeği ile Fransız çoban köpeği “Berger de Brie” adı verilen, uzun koyu renk ve kıvırcık tüylü, kesik dik kulaklı olan bir köpeğin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Adını da bu varsayımdan almaktadır.

Fakat yine de Kinologlar onun menşei hakkında kesin bir hüküm verememektedirler. Şüphesiz Bobtail, sadece İngiltere’de değil, diğer bütün kıtalarda da en sevilen ev köpekleri arasına girmiştir.

Bobtail’in Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Boyu 55 ile 56 cm. Arasındadır. Baş yapısı büyük ve kare şeklindedir. Göz rengi koyu, bazen de cam kadar açık ve parlak renktedir. Küçük ve sarkık kulaklara sahiptir. Burnu siyahtır. Doğuştan kısa ya da sonradan kesilmiş kuyruğu vardır. Sık, dalgalı tüylerinin renginde, gri ve mavinin bütün tonları beyaz ile birlikte bulunur. Gözlerinin görünmesine fırsat vermeyen uzun tüyleri vardır.

Yabancılara karşı şüpheci, sahibine karşı itaatkar, sakin, iyi huylu ve uyumludur. Çocuklarla oynamayı da çok sever.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR