Köpeğim Poposunu Neden Yere Sürter

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Eğer hayatınızı insanlığın en eski dostu olan köpeklerden biri ile paylaşıyorsanız mottonuz “köpekler hiçbir hareketi boşuna yapmazlar!” olmalıdır. Zira ancak bu bilince sahip olarak köpeklerin bize anlamsız gelse dahi her hareketlerinin altında mantıklı bir neden yattığını anlayabilir ve bu sayede köpeklerle hem daha sağlıklı bir ilişki kurabilir hem de onlara çok daha iyi bakabiliriz. Köpeklerin poposunu yere sürtmesi de çoğu köpek sahibine anlamsız ya da komik bir hareket gibi gelse de aslında köpekler açısından son derece makul gerekçelerle yapılan bir harekettir.

Bu anal kese sorunlarına işaret edebilir

Köpeklerin anüsünün iki yanında anal kese adı verilen keseler vardır ve bu keseler köpeğin dışkılaması esnasında bir sıvı salgılayarak dışkının kolay şekilde çıkartılmasına yardımcı olurlar. Ayrıca anal kese sıvısı köpeklerin bir nevi kimlik kartı gibidir zira anal kese sıvısı ile birlikte köpeklerin dışkılarına cinsiyetleri, çiftleşme döneminde olup olmadıkları gibi bilgiler de geçer ve zaten köpeklerin sokakta gördükleri köpek dışkılarını büyük bir dikkatle koklamasının altında yatan neden de budur. Anal keseler zamanla tıkanabilir ve içinde sıvı birikebilir bu da beraberinde enfeksiyon ve apseleri getirir. Köpekler bu tip sorunlar yaşadıkları zaman popolarını yere sürterek hem kaşırlar hem de ağrı varsa ağrıyı dindirmeye çalışırlar.

Anal keseleri düzenli olarak kontrol ettirmek gerekir

Köpek bakımının olmazsa olmazlarından biri düzenli veteriner kontrolleridir ve düzenli olarak veterinere giden köpeklerin anal keseleri de kontrol edileceğinden bu sorunlar karşılaşılma riski yok denecek kadar azdır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR