Boxer Cinsi Köpeğin Genel Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Boxer, Almanların yetiştirmiş olduğu ve uluslararası köpek ırkları arasına girebilen ender köpeklerden biridir. Irk yetiştiriciliği konusunda ise İngilizler ilk sırayı almaktadırlar.

Boxer’ın ataları, bundan 2000 yıl önce Romalılarla birlikte German topraklarına gelen, saldırgan dövüş köpekleri olan “Packer”lerdir. Yüzyıllar süren yetiştirmeler sonucunda Packer, “Brabanter Bullenbeisser” türüne dönüştürülmüştü. Daha sonraları Almanya’da, bu eski Bullenbeisser ile İngiliz Bulldog’un çiftleştirilmesinden bugünkü Boxer elde edilmiştir. 1905 yılında ırk olarak tanınan Boxer, ilk olarak yetiştirici kitaplarına “Mühlbauers Flocki” adıyla girmiştir. Bozer isminin nasıl ve kim tarafından verildiği ise bilinmemektedir.

Boxer’ların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Boyu 60 cm’dir. Dişilerinin boyu biraz daha kısadır. Kısa ve düz olan tüyleri özel bir bakım gerektirmez. Tüy rengi, sarıdan altın kırmızısına kadar varan renklerde ve kırçıllıdır. Beyaz tüyler, vücudunun üçte birinden fazlasını kaplamaz. Yüzünde fazla belirgin kırışıklıklar bulunmaz. Görüntüsü her ne kadar korkutucu olsa da sakin yapılıdır.

Özellikle çocuklu aileler için uygundur. Aile yaşantısına kolaylıkla uyum sağlar. Boxer, bekçi ve koruma köpeği olarak da büyük başarı gösterir. Ancak av köpeğinde bulunması gereken özellikleri taşımaz. Korkutucu ve tehlikeli görünüşünün altında yatan sıcacık kalbi ve uyumlu yapısı ile Boxer’lar çocukların en iyi arkadaşı olabilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR