Chinese Crested Dog Cinsi Köpekler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Özellikle Avrupa’da Crested Doglar görünümlerinden dolayı pek rağbet görmezler. Ancak beklentiler ve güzellik anlayışı, ırkların özelliklerine ve ortama göre farklılık gösterir. Böyle bir köpeğe hiç sahip olmak istemese bile biri, yine de o sempatinizi kazanır. Nedeni ise; bu köpek sahibinden ayrıldığında ya da sahibi öldüğünde üzüntüsünden ölür.

Crested Doglar, geniş anlamda ele alındıklarında Terrier kategorisine girerler. Bu köpeklerin tüysüz olduklarını söylemek pek de doğru olmaz. Başının üzerinde bir tutam, kuyruğunun ucunda ve tırnaklarının arasında bir miktar tüy bulunur. Başının üzerinde yer alan saç tutamından dolayı saçlı köpek olarak da anılır.

Dış Görünüşleri Nasıldır?

Kinologlara göre, melezleştirme yolu ile tüysüz bir köpek elde etmek olanaksızdır. Buna karşın Crested Dog’da, tüy uzamasını sağlayan hormonların eksik olduğu varsayılmaktadır. Onların bir çok renk varyasyonlarını görmek mümkündür. Genel olarak mavi, pembe, altın sarısı ve viyole renklerinde olurlar. Bu renkler yaz mevsiminde ise koyulaşır.

Chinese Crested Doglar, bir zamanlar Çin’deki Mandarin adı verilen yönetim görevlilerinin süs köpekleriydiler. Canlı ve sevecen bir yapıya sahiptirler. Bunun yanında sahibine sonsuz derece bağlıdırlar. Bu köpeklere asla kemik verilmemelidir. Çünkü dişleri çok narindir ve bu yüzden kırılabilirler. Yüne karşı alerjileri vardır. Sık sık banyo yaptırmalı ve bebe yağı ile yağlanmalıdır. Böylelikle derisinin çatlaması önlenebilir. Güneş ışınlarından da korunmalıdır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR