Chow Chow Cinsi Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Chow Chowlar çok uzun zaman önce, kuzeyden Çin’e getirildiği düşünülmektedir. Amerika’da ve İngiltere’de, bu yüzyılın başından beri yetiştirilmektedir. Kuzey Çin’de av, kızak ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Erkek köpeğin boyu minimum 45 cm, dişi köpeğin ise bunun biraz altındadır. Başının çevresinde, aslanı andıran yelesi vardır. Gözleri, badem şeklinde, küçük ve koyu renktedir. Geniş burnu, birbirinden mesafeli duran kısa kulakları, yüzündeki bu somurtkan ifadeyi ortaya koyar. Belirtilmiş olduğu gibi, onun sevgi gösterilerine ihtiyacı yoktur.

Gri tüylerle kaplı kuyruğunu, sırtının üzerine hafif kıvrılmış bir şekilde taşır. Vücudunun dış görünümü, güç ve uyumu simgeler. Chow Chow’un bir çok farklı renklerde yetiştirilmiş olanları vardır. Sık olarak rastlanan kızılımsı kahverengi sahip olunan en belirgin rengidir.

Chow Chowların Sadakati

Chow Chow bakımı güç olan köpeklerdendir. Uyumlu değildir. Şefkatli davranılmasından ve oyun oynamaktan pek zevk almaz. Bir aile içerisinde yaşasa bile onun için tek geçerli olan kişi sahibidir.

Bütün yaşamı boyunca sahibine sadık kalır. Özellikle sahibinin ölümü onun için büyük bir felakettir. Diğer aile fertleri ile arasında hiçbir bağ yoktur. Yeni bir kişiye verilmesi halinde yeni sahibini asla kabul etmeyecektir.

Irk özelliği olarak başka hiçbir köpekte bulunmayan mavi renkte bir dile sahiptir. Bugüne kadar ise bu mavi dilin nedeni açıklanamamıştır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR