Doğuma Yaklaşan Hamile Köpeğin Gösterdiği Belirtiler Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hamileliğin son haftasında gözlenen ilk belirti vücut ısısıdır. Dişi köpeğin vücut ısısı 38 derecenin altına düşer ve doğumdan 24 saat öncesinde ise 36 dereceye düşer.

Memelerin gelişimi yine bu dönem içerisinde farklılık gösterir; bazı dişilerde doğumdan bir ay öncesinde sütle dolar, bazılarında ise doğumdan  bir kaç gün sonrasına kadar sütle dolmayabilir. Böyle bir durumda köpeğinizin memelerine elinizle masaj yapmalısınız.

Doğumdan 24 Saat Önce Beliren Durumlar

Birçok hamile köpek, doğumdan 24 saat önce yemeklerini reddedebilirler. Böyle bir durumda köpeğe sevdiği yiyecekler verilmelidir. Bazı köpekler doğumdan hemen önce kusabilirler ve hatta doğumdan birkaç saat önce yeşil renkte balgam çıkartabilirler.

Doğumdan bir kaç gün önce dişi köpek alışılmadık derecede huzursuz davranır. Rahim ağzı iki ile sekiz saat süren bir zaman içerisinde açılır. Bu zamanda köpekte hırçınlıklar ve inlemeler başlar. Rahim suyunun akması ile doğum başlar. Yavruların dünyaya gelmesi on iki saat sürebilir ve birbirlerinden dakika veya saat farkı ile doğarlar.

Dünyaya gelen yavruların hepsinin yaşama şansları aynı değildir. Doğanın kendine göre oluşturduğu kuralları ve kontrol sistemi vardır. Bu kurallar, biz insanlara çoğu kez acımasızca gelebilir. Fakat dişi köpek doğum esnasında zorluk çıkaran yavrusunu ezer yada yavru, erkek köpek tarafından ısırılarak öldürülür. Günümüzde bu kontrol sistemini yürütenler ise veteriner hekimlerdir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR