Evcil Hayvan Satışı Yapan Yerlerdeki Tehlikeler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanların satışının pet shop gibi yerlerde satılması ülkemizde yasaklanmıştır. Fakat hala birtakım yerlerde evcil hayvan satışı yapıldığını görüyor olabilirsiniz. Evcil hayvanları satan yerlerdeki hayvanlardan satın aldığınız zaman o hayvanın sağlık durumunu öğrenebilme gibi bir şansınız bulunmaz.

Çünkü bu hayvanı hiçbir zaman tanıyamayacaksınız. Daha da kötüsü evcil hayvan satan yerler tamamen kar ve maddiyat odaklı iş yaptıkları için hayvanların sağlık durumlarına hiçbir şekilde önem vermezler. Bu tür yerler için önemli olan tek şey o hayvanın satılması ve paranın kendilerine gelmesidir.

Barınaklarda yer alan melez köpeklerde kalıtsal problemler bulunması olasılığı daha azdır. Geniş ve daha farklı genlerden gelen bu köpekler safkan türlere göre her zaman sağlıklı olurlar. Bu sebeple bir köpek sahiplenmek istiyorsanız evcil hayvan dükkanları yerine bu tür yerleri tercih edebilirsiniz.

Sağlıksız ve Yetersiz Alanlar

Evcil hayvan satışı yapmakta olan yerlerde kullanılan mamalar genellikle tek tip ve kalitesizdir. Daha fazla kar elde edebilmek için kullanılan mamaların azaltılması ve kalitesiz, ucuz ürünler seçilmesi hayvanların kısa sürede hastalanmasına yol açabilir.

Ayrıca bu tür yerlerde hayvanlara ayrılan bölümler son derece kısıtlı ve yetersizdir. Bir köpeğin ufak bir kafes içerisinde durması köpek için ciddi bir sıkıntıdır. Köpekler ve kediler hareket etmek isteyen özgürlüğüne düşkün hayvanlardır.

Kar amacı gütmekte olan yerlerden hayvan sahiplenmek yerine, barınaklara giderek daha sağlıklı hayvanlar bulabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR