Köpeğinize Gereken Malzemeler Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yemek Kapları

Köpeklerin beslenmesine gösterilen özenin, onun yemek kaplarına da gösterilmesi gerekir. Kaplar, köpeğin önüne konulanı etrafa dağıtmadan yiyebileceği büyüklükte olmalı ve deviremeyeceği şekilde yerleştirilmelidir. Bunlar, paslanmaz çelik olabileceği gibi emaye ya da melaminden de olabilir. Böylece hem kolay temizlenebilir, hem yiyeceklerin kısa sürede bozulmasına neden olmaz.

Unutulmaması gerekeni bu yemek kaplarının her yemekten sonra sabunlu suyla yıkanarak bol su ile çalkalanması gerektiğidir. Uzun ve yayvan kulaklı köpekler için hayvanın kulaklarının kaba girmeyecek şekilde daha dar ağızlı olanları kullanılmalıdır. Böylece köpeğin kulaklarının kaba girmesi, dolayısıyla da mantar gibi birtakım rahatsızlıkların ortaya çıkması önlenir.

Su Kabı

Bu iş için de paslanmaz çelik kaplardan yararlanılabilir. Açık havada bakılan köpekler için mermer ya da betondan da yapılabilir. Köpeğin büyüklüğüne göre seçilecek su kabı bir yere raptedilerek devrilmesi önlenmelidir.

Su kabında devamlı taze su bulundurmalı ve temiz tutulmalıdır. Köpeklere su verirken çok soğuk olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Tuvalet Kapları

Ev içinde baktığınız köpeklerin etrafı kirletmemesi için kullanılır. Böylelikle hayvanın önüne gelen yere yapması önlenir ve belirli bir kaba alıştırılır.

Köpeğin büyüklüğüne göre plastik leğenler, çok derin olmayan tahta kutular bu işi görebilir. Bunların içine katlanmış gazete kağıtları da konulabilir. Hayvan dışkısını kontrol etme, parazit görüldüğünde ilaçlama imkanı vardır. Açık havada beslenenlerde de belli bir yere yapma alışkanlığı edinmeye zorlamak kontrol açısından önemlidir.

Tasma

Yumuşak kösele veya deriden yapılan tasmalar köpeğin boyuna ayarlanabilir yapıdadır. 2.5-3 santim genişliğinde, 0.5 santim kalınlığındadır. Köpeğin boynu ile tasma arasında iki parmak girecek şekilde ayarlanıp bağlanmalıdır. Böylece kolayca boyundan çıkmayacağı gibi hayvanın boynunu da sıkmaz. Bu tasma üzerinde, hayvanın gezdirilmesi, bir yere bağlanması veya eğitimde kullanılan sevk kayışı ya da bağlama zincirinin geçirileceği bir halka bulunur.

Alınacak tasmanın hayvanın boynunda sürtünme nedeniyle yara yapmayacak şekilde yumuşak deri ya da köseleden olmasına özen gösterilmelidir.

Sevk Kayışı

Bir ucunda tasmanın halkasına takılmak için mandal, diğer ucunda ise eğiticinin bileğine geçirmesi için bir halka bulunur. Köpeğin eğitiminde kullanılır. Büküldüğünde çatlayıp kırılmayacak şekilde yumuşak deriden ya da köseleden yapılmış olmalıdır. Uzunluğu 1.5 metre, genişliği 2 cm, kalınlığı da 5-7 mm olur.

Bunların ketenden ya da iplikten dokunmuş olanları da vardır. İki ucu deri kayışlardaki gibidir. Av eğitimi, ileri itaat gibi eğitimlerde kullanılır, uzunluğu 9-10 metredir.

Şok Tasması

60 cm uzunluğunda, iki ucunda biri küçük diğeri ondan büyük halkalar olan zincirdir. Küçük halka büyükten geçirilerek doğrudan hayvanın boynuna geçirilir. Boşta kalan ufak halka da sevk kayışının mandalına takılır. Eğitim sırasında köpeğin istenmeyen hareketlerinde kayış çekilerek köpeğin boynunu sıkması sağlanır. Bu nedenle boğma zinciri de denilir. Köpekler boyunlarından çok çabuk etkilenmeleri nedeniyle bu tasmanın eğitimdeki rolü çok büyüktür.

Bağlama Zinciri

1.5 ile 2 metre uzunluğunda bir ucunda mandal, diğer ucunda halka ve orta kısımlarında bir kaç tane fırdöndü bulunan bir zincirdir. Köpeğin iriliğine göre zincirin baklalarının kalın olması gerekir. Bu zincir deri tasma ile birlikte kullanılır. Köpeği herhangi bir yere bağlamada yararlanılır.

İz Takibi Tasması

Göğüslük adı da verilen bu tasma, avcılık ve iz takibi eğitimlerinde kullanılır. Büküldüğünde çatlayıp kırılmayan yumuşak bir köseleden yapılması gerekir. Deri ya da bez sevk kayışıyla kullanılır. Hayanın göğüs kafesine ve sırtına oturur. Kayışları omuzdan ve göğüsten bağlanır. Çok sıkı olması hayvanı rahatsız eder, gevşek bağlanırsa da kayabilir. Bu nedenle dikkatli yerleştirilmelidir. Bu tasmanın arkasında sevk kayışının bağlanacağı bir halka bulunur. Bu nedenle köpek, hareketlerinde bir dereceye kadar özgürdür.

Köpek Giysileri

Giysiler askeri ve polis köpekleriyle av köpeklerinde soğuk ve yağışlı havalarda kullanılır. Bu giysilerin  içleri yumuşak ve ince keçe kumaştan, dış yüzleri ise yumuşak deriden yapılmış olmalıdır.

Evlerde beslenen köpeklerde genelde giysi kullanmak gereksizdir. Ancak kısa tüylü, zayıf bünyeli ve sık hastalanan köpekler dışarı yürüyüşe çıkarıldığında, hava çok soğuk ve özellikle yağışlıysa hazır köpek giysilerinin kullanılmasında yarar vardır. Fakat dönüşte köpek ıslanmışsa, vakit geçirmeden kurulayıp üşütmesine fırsat verilmemelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR