Evcil Hayvanı Ölmüş Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evcil bir hayvanın ölümü ile karşılaşmak yetişkinleri dahi derinden etkileyen ciddi bir durumdur. Çocuklarda ise bu durum büyük travmatik olaylar arasında yer almaktadır. Bu sebeple aşağıda yer alan maddelere dikkat ederek çocuklarınızın ölüm olayından aşırı etkilenmemesine ve bu olayı olgun bir şekilde karşılayarak alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz boşluk hissinden, üzüntüye ve suçluluğa doğru ilerliyor ise çocuğunuz ile yakından ilgilenmeye başlayın. Evcil hayvanının öldüğünden kendisini sorumlu tutan çocuklara olayların gerçek yüzünü anlatmaya çalışın.

Evil hayvanınızın artık öldüğünün kabul edilebilmesi için hayvanınız için ufak bir cenaze töreni düzenleyebilirsiniz. Aileniz ve yakın arkadaşlarınız ile birlikte düzenleyebileceğiniz bu tören sayesinde çocuğunuz da kendisini daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

Özel Eşyaları Hatıra Olarak Saklayın

Evcil hayvanınızın çok sevdiği bir oyuncağı veya tasmayı saklayarak çocuğunuza emanet etmeniz onların daha sağlıklı ve iyi hissetmesini sağlayacaktır. Ayrıca çocuğunuz ve evcil hayvanınız yer aldığı fotoğrafları bir araya getirerek güzel bir fotoğraf albümü oluşturabilirsiniz.

Aile olarak belirli günlerde bir araya gelerek evcil hayvanınız ile ilgili olan anıları konuşabilirsiniz. Bu tür aktiviteler de çocuklarınızı biraz üzelebilir fakat ilerleyen zamanlarda çocuklarıınız gülmeye başlayabilir. Ev halkındaki herkes köpeğin yokluğuna alıştığı zaman olaylar sizin için daha kolay bir hale gelecektir.

Çocuğunuz sürekli üzgün olacağı için uzun bir süre bir şeyler yapmak istemeyebilir. Bu durumun uzamaması için onu cesaretlendirebilecek tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR