Evde Hamster Beslemeyi Düşünenler için Tavsiyeler

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evinde hamster beslemek isteyenlerin ilk önce zorlu bir süreç içerisine gireceklerini bilmeleri gerekiyor. Hamsterlar tavşan ve sincap gibi türlerin bir kırması olmadığı için kemirgen türü olduğunun bilincinde davranılması gerekiyor.

Hamster için ideal bir kafes satın almak istiyorsanız ilk önce akvaryum kafes değil, kuşların kafeslerine benzer bir kafes tercih etmeniz gerekiyor. Bu tür kafeslerin içerisine özellikle zemin kısımlarına bir miktar talaş koyarsanız hamsterınızın daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

Hamsterlar için petshoplarda satılmakta olan özel yemler ile birlikte evinizdeki bazı besinleri de kullanabilirsiniz. Pirinç, makarna, mercimek, kabak çekirdeği, fındık ve leblebi gibi gıdalar hamsterlara ara sıra verebileceğiniz gıdalar arasındadır. Ancak bu gıdalar her zaman tuzsuz ve sossuz olmalıdır. Çünkü hamsterların dayanıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi yoktur.

İnsandan Hamstera Hastalık Geçer mi?

Hamster beslerken eğer grip hastalığına yakalandıysanız evcil hayvanınıza bir müddet çok fazla yaklaşmamanız gerekebilir. Hamster gibi hayvanlar grip ve nezle gibi hastalıklara karşı güçlü olan hayvanlar değildirler. Bu yüzden nezle gibi hastalıklara yakalandığınız zaman hamsterınıza onu güçlendirebilecek çilek ve havuç gibi vitaminli gıdalar vermeniz gerekebilir.

Evinizin temizliği de hamsterınızın sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca kafes temizliğini de en az haftada 1 defa yapmalı ve kafesteki talaşları haftada 1 defa mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Kafes içerisindeki tünelleri de aynı şekilde eliniz ile ıslak bir bez kullanarak silebilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR