Forpus Papağan Türünün Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Forpus papağanları Türkiye’de de yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış olan bir papağan türüdür. Sevimli ve oyuncu halleri ile dikkat çeken bu papağanlar Güney Amerika’da Peru, Ekvator ve Meksika bölgesinde yaşamaktadır. Amerika ve Avrupa bölgelerinde zaman içerisinde yaygınlaşan Forpus’lar 7 alt türe sahiptir. Alt türler arasında en bilineni ise Pacific Parrotlet türüdür.

Fiziksel Özellikleri

15 ile 20 yıl arasında ömürleri olan Forpus papağanlarının uzunlukları genellikle 10 ile 14 cm arasında değişmektedir. 25 ile 35 gram ağırlıkta olan Forpus’lar, mavi ve yeşil tonlarında tüylere sahip olurlar. Erkek olan Forpus’ların kanat ve gözlerinin etrafında belirgin canlı mavi renkli çizgiler yer almaktadır. Çizgiler mat renkli de olabilir. Bu şekilde Forpus’ların cinsiyet ayrımlarını yapabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıkları

Forpus papağanlar diğer papağan türleri gibi tohum ve küçük çekirdekleri oldukça severler. Ufak papağanlar için üretilen paraket yemlerini Forpus papağanlarınıza yedirebilirsiniz. Bunlar dışında kenevir tohumu, dal darı, çekirdek, yulaf ve sade kanarya yemi de Forpus papağanlar için ideal yemlerdir.

Bakım

Oyuncu ve meraklı olan Forpus’ların kafeslerinin geniş olması daha keyifli olmaları açısından önemlidir. Çiğnemeyi seven Forpus’ların kafeslerine ağaç dalları yerleştirdiğiniz zaman stres atmalarını sağlayabilirsiniz. Gagaları kuvvetli olan Forpus’lara ufak tefek oyun parkurları da kurabilirsiniz. Onlarla ilgilendiğiniz sürece ne kadar yetenekli olduklarını yakından keşfedebilir kendinizi de eğlendirmeye başlayabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR