Papağanlar Hakkında Genel Bilgiler

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Papağanlar genellikle sıcak iklimlerde yaşayan, pek çok farklı türü bulunan renkli kuş türleridir. Tropikal ormanlarda hayatlarını sürdürmeye devam eden papağanların en sevdikleri yaşam alanları ağaçlardır. Yiyeceklerini gagaları ve ayakları ile tutarak yerler. Papağanların en sevdikleri yemeklerden birisi çekirdektir. Çekirdek yemeği insanlardan bile daha çok seven papağanlar, çekirdeğin kabuğunu yuvarlak ve güçlü dillerini kullanarak kolay bir şekilde açarlar.

Çekirdek yemeyi seven papağanlar bu gıda dışında tohum, meyve, tomurcuk ve sebze gibi gıdaları da tüketmeyi severler. Eşleri ile birbirlerine bağlı olan papağanlar 1 yıl gibi bir süre içerisinde 6 adet yumurta yapabilirler. Bu sayı papağanların türüne göre değişebilmektedir. Diğer kuşlardan farklı olarak papağanlarda yumurtaların üzerine erkek papağan ve dişi papağan sırayla otururlar.

Papağanlar Kaç Yıl Yaşar?

Son derece sosyal bir kuş türü olan papağanlar tüm duydukları sesleri taklit etme konusunda gelişmiş canlılardır. Devamlı olarak duydukları sesleri kısa bir süre sonra tekrar etmeye ve konuşmaya başlarlar. İyi bir tırmanıcı olduğu bilinen papağanlar ağaçlara ve zorlu yerlere kolay bir şekilde tırmanabilirler.

250’yi aşkın türü olduğu söylenen papağanların arasında en bilinen türleri kakadu, jako, lori, dudu, makav ve muhabbet kuşudur. Papağanlar sevimli yapıları ve konuşkan huyları ile pek çok insanın evde beslemekten keyif alabileceği bir kuş türüdür. Papağanların ömürleri ortalama olarak 30 yıl kadardır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR