Fox Terrier (Kaba Tüylü) Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Düz tüylü Fox Terrier’in ataları ve geçmişi hakkında bilinen ırk özellikleri kaba tüylü Fox Terrier için de geçerlidir

Bu köpeğin ırk özellikleri, birçok detayda, düz tüylü Fox Terrier’inkine benzer. Erkek köpeğin omuz yüksekliği 39 cm, dişinin ise biraz daha alçaktır. Baş yapısı uzun ve ince, gözleri küçük, yuvarlak ve oldukça koyu renktedir. Kulakları küçük, V şeklinde ve öne doğru kıvrık durur. Burnu siyahtır.

Kuyruğu yukarıya doğru diktir. Kendisine has olan en belirgin özelliği tüyleridir. Üst kısımda bulunan tüyler, çok uzun olmamakla birlikte gür ve sert, alt kısımda yer alan tüyler ise kısa, sık ve yumuşaktır.

Fox Terrier’in Tüyleri Nasıl Bugünkü Standardına Ulaşmıştır?

Tüy rengi genellikle beyaz üzerine sarı, kızıl-kahve ya da koyu renkte lekelidir. Kaba tüylü Fox Terrier’in sakallı olmalıdır. Başı kare görünümündedir, ancak bu görünümünü, geçen yüzyılın ortalarında İngiltere’de tüyleri kırkma yasağının kaldırılması sonucunda elde etmiştir.

Bu ırka özgü tıraşlama tekniği sonucunda, aslında sivri olan çenesi, düz ve köşeli bir görünüm kazanmıştır. İngiliz kırkma ustaları, bu alanda o kadar uzmanlaşmışlardır ki, çoğunlukla kırkma bıçağı bile kullanmazlar. Köpeğin vücudunun belirli yerlerinde bulunan her bir tüyü teker teker yolarak, ona standart kaba tüylü Fox Terrier görünümünü kazandırırlar.

Bir zamanların moda köpeği olan kaba tüylü Fox Terrier, günümüzde yerini, bakımı daha kolay olan Poodle’a kaptırmıştır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR