Greyhound Cinsi Köpek Özellikleri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Nil vadisinde yapılan kazılar sırasında, bir firavun mezarında, vücut yapısı bugün bildiğimiz Greyhound’a tamamen benzerlik gösteren bir Mısır tazısı iskeleti bulunmuştur. Mezar, Mö.4000 yılına aittir. Bu da bize Greyhound’un melezleştirme yöntemleri ile elde edilmiş olmayıp, safkan bir ırk olduğunu göstermektedir. Adını “Grey: Gri” vücudunun büyük kısmını kaplayan gri renkten almıştır.

Yarış parkurunda kurulan ve elektrikli bir cihaz yardımı ile çekilip 70 km hıza ulaşan bir tavşan postunu, Greyhound parkurun 800. metresinde yakalamaktadır. Bu anda onunla aynı sürate ulaşmış olmaktadır.

Greyhoundların Atletik Yapısı

Bunu bir insanın yapabileceği hızla kıyasladığımızda ortaya çıkan sonuç ise şudur: Greyhound, koşan bir insanı saniyede 18 metre fark ile geride bırakmaktadır. Dünyanın en hızlı kısa mesafe koşucusu dahi bu farkı güç bela 10 metreye indirebilmektedir.

Greyhound’un vücut yapısı, antrenman yapan bir atletin vücut yapısını andırır. Onu gözden geçiren biri ne denli süratli olabileceğini fark eder. Başı uzun ve orantılı genişliktedir. Koyu renk gözleri ve küçük kulakları vardır. Derin göğüs kafesi içerisinde kalbi ve ciğerleri için yeterli alan mevcuttur. Bacakları ceylan bacaklarına benzer. İnce tüylerinin altında kasları ve derisinin altında da sinirleri açıkça görülür. Ağırlığı maksimum 25 kilodur. Tüy renkleri ise siyah, kahverengi, sarı, gri ve beyaz kırçıllı olabilir.

Greyhound ev köpeği olabilir çünkü ev içinde oldukça sakin ve sokulgandır. Fakat bir şartla: Ona düzenli olarak tazı yarışlarına katılma olanağı sağlanmalıdır. Açık arazide yapılan koşular bu yarışların yerini tutmaz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR