Güvercinler Nasıl Yumurtlar?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Her yumurtlama sürecinde iki adet yumurtlayan güvercinler, ilk yumurtanın üzerinden 24 saat geçtikten sonra ikinci yumurtayı yumurtlarlar. Bazı güvercinlerde ise ilk yumurta ile ikinci yumurta arasında 3 gün gibi bir süre olabilmektedir. Güvercinler genellikle bu şekilde yumurtlayarak birer gün ara ile yumurtaları dünyaya getirirler.

Güvercinlerin bu sürece gelebilmeleri için kızışmaları gereklidir. Güvercinlerin isteksiz davrandığı durumlarda özel yemler ile onların kızışmaları da tetiklenebilir. Ekonomik bir çözüm olarak bu tür ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için iyi bir alternatif olan kenevir tohumundan yararlanabilirsiniz.

Tohumla beslenen güvercinler birkaç gün sonra eş bulma konusunda daha istekli davranmaya başlarlar. Doğal hayatlarını yaşadıkları bölgelerde bu süreç tehlikeli olabilse bile normal ortamlarda bu süreci yaşamanın onlar için herhangi bir sıkıntısı yoktur.

Doğal ortamda Çiftleşme Süreci

Güvercin sahipleri bu süreçte kontrollü bir şekilde güvercinlerini çiftleştirmeli ve yumurtlama evresinde dişi güvercini yakından gözlemlemelidir. Dişi güvercinin yumurtlama sürecinde rahatsız edilmemesi ve stres altına girmemesi için tüm ortam koşulları sağlanmalıdır.

Doğal ortamda güvercinler, erkek güvercinin eş arama süreciyle birlikte başlamış olur. Erkek güvercin eş ararken çeşitli ötüşlerle dişi kuşu tavlamaya çalışır ve dişi güvercin de talipleri arasından bir tanesini seçerek onla eş olur. Yuva kurmaya başladıklarında ise erkek güvercin yuvanın oluşmasını sağlarken dişi güvercin genelde yuvada kalır.

Çalı çırpı toplayarak oluşturdukları yuvaya yardım etmek istiyorsanız eğer kesinlikle elinizi sürmemeniz gerekir. Bir kere dokunulan yuvaya artık güvercinlerin gelme şansı çok düşüktür. Çünkü onlar bunu tehdit olarak göreceği için en iyi yardımı çevredeki çalı çırpı sayısını arttırarak yapabilirsiniz. Bu sayede erkek güvercin onları kolaylıkla yuvasına taşıyabilir.

Dişi Güvercinler Yumurtlayabilmek için Neye İhtiyaç Duyarlar?

Güvercinlerin yumurtlayabilmeleri için farklı vitaminlere ihtiyaç duymaları ise çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Bu yüzden üremeleri istenen güvercinlerin vitamin takviyeleri ve ek gıdalara ihtiyacı da olacaktır.

Dişi güvercinlerin ise ihtiyacı olan sadece vitamin değildir. Dişi güvercinlerin yumurtlayabilmeleri için kumlara ve ufak taş parçalarına da ihtiyaçları vardır. Bu yüzden kontrollü bir şekilde çiftleştirilmek istenen güvercinlerin kafeslerine her zaman kum ve ufak taş parçaları koyulmalıdır.

Bu tür koşullar karşılandığı zaman güvercinlerin yumurtlaması sağlanabilir. Süreç güvercinlerin sağlık durumlarına, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR