Hangi Köpek Türleri Sizin İçin Uygundur

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek bakmak bir heves olmadığı için bir köpeği yalnızca sevimli ya da komik surata sahip diye almamalıyız. İçinde bulunduğumuz durumu düşünerek hangi amaçla aldığınızı, ne tür bir karaktere sahip olması gerektiğini, ne kadar zaman ayırabileceğinizi,  köpeğiniz için ne kadar bütçe ayıracağınızı, nerede yer verebileceğinizi analiz edip ona göre karar vermeniz gerekir.

Bu soruları yanıtladıktan sonra seçim yapmak çok da güç değildir. Koruyucu ve bekçi köpek alçaksanız ilk akla gelen bahçeli evler olup, köpeklere hareket imkanı sağlayan ortamlardır.

Bahçe ve Ev Köpekleri

Böyle bir ortama sahipseniz şu cinslerden seçim yapabilirsiniz: Kurt köpekleri, Dobermanlar, Boxer, Airedale Terrier, Rottweiler, St. Betnard ve Newfoundland’da olan koruyuculuk güdüsü, diğer köpeklere de öğretilerek, uygun amaçla kullanılabilir. Tavuk ve diğer hayvanları, fare ile yırtıcı hayvanlardan korumak içinse, ayrıca Schnauzer ve Terrier de yetiştirilebilir.

Apartman dairesinde yaşıyor ve koruyucu bir köpek bakıp yetiştirmek istiyorsanız; Schnauzer ve bazı av köpekleri, Dalmaçyalı, Setterler, Cocker-Spaniel, Pudel ve Chow-Chow’dan yararlanabilirsiniz. Odalar çok darsa, tüm Terrier cinsleri iyi birer koruyucu köpek olarak eğitilebilir. Bazı minyatür Kaniş ve minyatür Spitz de bu iş için çok elverişlidir.

Gerçek anlamda lüks köpekler sınıfına, yani özenli bakım gerektiren köpek cinslere ise şunlar dahildir: Pekingese, Japon Spanieli, Maltese, Skye Terrier, Yorkshire Terrier ve Affenpinsher.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR