İyi Bir Köpek Sahibinin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bütün araştırmalara göre köpek sahipleri cömert, hatta dışadönük kişilerdir. Genelde hayatı severler. Ancak bunları saptadıktan sonra iyi niyetin yeterli olmayacağını da eklemek gerekiyor.

Köpek sahibi olmak insana bazı zorunluklar getirir. İnsan kendine hakim, adil ve ölçülü davranmalı ve sevgisini ifade etmede cimri olmamalıdır. Böyle davranmak tabi ki bazen yüklü veteriner ve beslenme masraflarına yol açabilir.

Köpek sahibi olmak aynı zamanda sağlam bir kişisel yapı gerektirir. Uyumsuz karakterli veya dengesiz kişiler hiçbir zaman iyi birer köpek sahibi olamazlar. Köpekler sağlam bir ortam isterler.

Uzmanlarında da dediği gibi: “Bir köpek hata yaptığında bu hatanın sorumlusu onda on bir oranında sahibindedir”. O halde köpeğinizi yetiştirmeden evvel kendinizi tanımayı öğrenin. Bu hiç de kolay değil ancak başkalarının size bakışı yaptıklarınızda yardımcı olabilir. Eğer çevreniz sizi fazla öfkeli buluyorsa bunda kesinlikle biraz gerçeklik payı vardır.

Kişilik Özelliklerinizi Hesaba Katın!

Hata yapsanız bile yetiştirme deneyiminizde girişken davranmaktan çekinmeyin. Bugünkü hatanız, onu tanımayı ve düzeltmeyi bildiğiniz taktirde, yarınki başarılarınızı hazırlayabilir. Çoğu zaman eğitime başlayan kişi kendini eleştirmez.

Kendini eleştiremeyen eğitimci ise köpeğini doğru bir şekilde eğitemez. Kaçınacağınız hatalardan ders çıkartmanız ve yeni bir yol haritası izlemeniz bu noktada çok önemlidir. Çünkü kaçındığınız hatalar köpeğinizin zarar görmemesini sağlayacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR