Kanarya Beslemenin Püf Noktaları

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kanaryalar hayatlarımızı şenlendiren, güzel sesleriyle yorulmadan şarkılar söyleyen minik kuşlar olarak sürekli hareket halindedir. Kafeste zıplayarak oradan oraya dolaşarak hiperaktif bünyesini her an görürsünüz.

Kanaryalar her zaman hareketli ve konuşkan canlılar olduğu için durağan bir kanaryanın sağlığında bir problem olduğu kanısına kolaylıkla varılabilir. Saatlerce ötebilen kanaryalar etrafına ilgisiz davranmaya ve bir köşeye çekilip ötmemeye başladığında bu iyi bir haber olmayabilir.

Ufaklıklarıyla doğru orantılı olarak çok da hassas olan kanaryaların bakımı titizlikle yapılmalıdır. Günlük, haftalık ve aylık bakım rutinlerini aksatmamak, beslenme ve temizliklerine önem göstermek, içtikleri suyun sıcaklığı gibi konuları atlamamak her kanarya sahibini yapması gereken şeylerdir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanaryaların yaşam alanları rahat hareket edebilmelerine olanak sağlayan kanarya kafeslerinden olmalıdır. Kafesin yerini ise mümkün olduğunca değiştirmemelisiniz. Kanaryalar yerlerinin değişmesinden hoşlanmadıkları içinstrese girerler ve bunun sonucunda hastalanabilir.

Yem kaplarının temizliği ve çeşitliliği de sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok önemlidir. Günlük yemi, su kabı ve sebze ve meyve takviyesi için ayrı ayrı kapları olmalıdır. Kuru yemleri dışında verdiğiniz meyve ve sebzeler günlük verilmelidir ve kesinlikle her gün taze olanıyla değiştirilmelidir.

Özellikle kış aylarında yağlanmalarını sağlayan ve vücut ısılarını korumalarını sağlayan keten tohumu ve haşhaş gibi tohumların takviyesinde bulunmalısınız. İçme suyu ise 10 derecenin altında olursa bu kanaryaların hastalanmasına yola açacağından içme suyunu da kontrol etmelisiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR