Kaplumbağa için Bakım Önerileri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kara ve su kaplumbağaları günümüzde evde en fazla beslenen hayvanlar arasında yer alıyor. Ancak kaplumbağaların bakımı konusunda son derece dikkatli davranılması gerekiyor. Bu yazımızda kaplumbağa bakımında dikkat edilmesi gereken ince noktaları sizler için bir araya getirdik.

Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Kaplumbağaların cinsiyet ayrımlarını yapabilmek için kabuklarının altındaki lekelere bakabilirsiniz. Eğer lekeler seyrek ve ufak ise dişi, büyük ve sık ise erkek bir kaplumbağadır. Erkek kaplumbağaların kabuklarının iç kısımları da bükey bir yapıdadır.

Güneş Işığı

Su ve kara kaplumbağaları güneş ışığına ihtiyaç duyan canlılardır. Bu sebeple kaplumbağanızı ara sıra güneşe çıkartmanız gerekebilir. Kaplumbağanız güneşlenirken de onu mutlaka gölgelik bir alanda bırakmanız gerekebilir.

Geniş Akvaryum

Ufak kaplar ve fanuslar kaplumbağalar için uygun değildir. Bunun yerine geniş boyutlu akvaryumlar tercih etmelisiniz. Akvaryum içerisinde filtre ve ısıtıcı da kesinlikle yer almalıdır. Teraryum içerisinde de besleyebileceğiniz kaplumbağarın güneş ışığı ihtiyacını UV lambalar ile de giderebilirsiniz.

Yem Seçimi

Kaliteli ve özel yemler ile beslenmesi gereken kaplumbağalara süresi geçmiş ve kalitesiz yemler yedirmemelisiniz. İnsanların tükettiği gıdalardan ise kaplumbağaları kesinlikle uzak tutmanız gerekmektedir.

Su ve Kara Kaplumbağası Ayrımı

Su kaplumbağaları etçil, kara kaplumbağaları ise otçul olan kaplumbağa türleridir. Bu sebeple bu ayrımı iyi bir şekilde yaptıktan sonra kaplumbağanızı beslemeniz gerekebilir. Örneğin kara kaplumbağaları her türlü meyve sebzeyi yiyebilirken, su kaplumbağaları bu tür gıdaları yemeyebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR