Kış Tatillerinde Evcil Hayvanınız İçin Dikkat Etmeniz Gereken 4 Tehlike

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kış tatilleri, aileniz ve arkadaşlarınızla keyif almanız için harika bir zamandır. Ancak ekstra koşuşturma içinde evcil hayvanınızı koruyan önlemleri almayı unutabilirsiniz. Kışın tatil yaparken evcil hayvanlarınızın sağlığı için önemli olan 4 noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Çikolata

Çikolata her ne kadar bizler için lezzetli olsa da, evcil hayvanlarımız için çok tehlikeli olabilir. Daha da kötüsü, çikolatalı paralar, çikolata küpleri, çikolata kaplı espresso parçacıkları ve makademya fıstığı bile, evcil hayvanlara sağlıksız bir kafein dozu verebiliyor. Kedilerin çok fazla dikkatini çekmese de köpekler çikolatalara çok büyük ilgi gösteriyor.

2. Alkol

Evdeki misafirleriniz alkollü içki tercih etmese bile alkol zararının başka bir açık tehlikesi vardır. O da romlarla hazırlanmış pastalar ve tatlılar. Hayvanlar pişmemiş ekmek hamurunu tüketirlerse, zehirlenebilirler. Çiğ hamurun yutulması ise, hayvanın aşırı karbon dioksitten şişmesine ve etoldan alkol zehirlenmesine neden olabilir.

3. Kuru Üzümler

Üzümler ve kurutulmuş kuru üzümler, tatiller boyunca evcil hayvanlar için diğer yaygın tehlikelerdendir. Alışılmadık gelebilir, ancak meze tabaklarında bulunan meyve pastası üzerinde bulunan şekerli kuru üzümler, evcil hayvanınız için tehlikeli olabilir. Bir çok tatlı üzüm zehirlenmesinin  teşhisi zor oluyor. Çünkü aileler üzümün kediler ve köpekler için zehirli etkisi olduğunu bilmiyorlar.

4. Tatil Süsleri

Zehirli olmamasına rağmen, pek çok süs eşyası, süslemeleri çiğneyen evcil hayvanlar için kesilmelere ve yaralanmalara neden olabilecek keskin kenarlara sahiptir. Evde bu eşyaları kullanmamak bir çözüm değildir elbette ki ama eğer kullanılıyorsa, evcil hayvanınızı mutlak suretle bu eşyalardan korumanız gerekir. Süs eşyalarıyla oynadığı taktirde onu kendi oyuncaklarıyla meşgul edin ve dikkatini dağıtın.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR