Köpeğe Kürtaj Yapılır Mı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Ne yazık ki Türkiye’de hala tartışma konusu olan kısırlaştırma dünyanın her yerinde köpek bakımının vazgeçilmez unsurlarından biri olarak görülüyor. Ülkemizdeyse köpek sahipleri köpeklerini kısırlaştırmıyor ve bunun sonucunda hem köpeklerde çeşitli hastalıklarla karşılaşılabiliyor hem de istenmeyen gebelikler ortaya çıkabiliyor.

Oysaki erken yaşlarda kısırlaştırılan hem dişi hem de erkek köpeklerde başta genital hastalıklar olmak üzere çok sayıda hastalıkla karşılaşılma riski de hemen hemen sıfıra iniyor. Bunun yanı sıra elbette kısırlaştırılan dişi köpeklerde istenmeyen hamilelikler ile karşılaşılma olasılığı da bulunmuyor.

Köpeklerde kürtaj ile kısırlaştırma bir arada yapılır

Köpeğe kürtaj yapılır mı sorusunun yanıtı her ne kadar evet olsa da bu kürtaj olan bir köpeğin tekrar doğum yapabileceği anlamına gelmez. Zira köpeklere kürtaj ile kısırlaştırma operasyonu aynı anda uygulanır, dolayısı ile kürtaj yapılan bir köpeğin bir daha doğum yapması mümkün değildir.

Veteriner hekimler tıbbi gereklilik nedeni ile de kürtaja karar verebilir

Bazı durumlarda da köpek sahipleri sevgili dostlarının yavrulamasını istese de veteriner hekimler çeşitli tıbbi gereklilikler nedeni ile kürtaj yapılmasına karar verebilir. Şayet veteriner hekim köpeğinizin kürtaj olması gerektiğini düşünüyorsa buna kesinlikle karşı çıkmamanız ve hekimin kararına uymanız köpeğinizin sağlığı için kesinlikle vazgeçilmezdir.

Veterinerler köpeğinizin sağlığını uzun vadede düşündükleri ve riskleri ortaya koydukları için hem fikir olmakta yarar olacaktır. Veteriner hekimin kürtaj kararına karşı çıkmak beraberinde hem sağlıksız hatta ölü yavruların doğma hem de anne köpeğin hayatını kaybetme riskini getirebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR