Köpeğim Çiş Kaçırıyor Sebebi Ne Olabilir?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek eğitiminin en önemli parçalarından biri tabi ki tuvalet eğitimidir. Özellikle evlerde, apartmanlarda yaşayan köpekler için tuvalet eğitimi son derece önemlidir ve köpeğin evde yaşayabilmesi için gereklidir. Ancak bazen köpekler tuvalet eğitimleri olduğu halde ve birden bire çişlerini tutamamaya başlarlar ve bu kesinlikle normal kabul edilen bir durum değildir.

Köpeğim çiş kaçırıyor diyen bir köpek sahibinin bu sorunun altında psikolojik ya da fiziksel etkenler yatıyor olabileceğini bilmesi ve çiş kaçırdığı için köpeğine kızmak yerine dostunu veterinere götürerek bu soruna neden olan etkenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlaması gerekir.

Dişi köpeklerde daha sık görülüyor

Çiş kaçırma dişi köpeklerde daha sık karşılaşılan bir sorun. İlerleyen yaşlardaki kısırlaştırılmış dişi köpeklerde çiş kaçırma sorunu ile karşılaşılma oranı diğerlerine kıyasla oldukça yüksek ve bu sorun için mutlaka veterinere başvurmak gerekiyor.

Erkek köpeklerde prostat bu soruna neden olabiliyor

Her ne kadar dişi köpeklerde daha sık görülse de erkek köpeklerde de çiş kaçırma sorunu ile karşılaşılabiliyor ve bunun altında yatan ilk nedenlerden biri prostat sorunları.

Stres, korku gibi duygular

Köpekler de aynı bizler gibi strese girebiliyor, korkabiliyor ve bu olumsuz duygular beraberinde çiş kaçırma sorununu getirebiliyor.

Kısacası köpeğim çiş kaçırıyor diyorsanız yapmanız gereken sevgili dostunuzu bir veteriner hekime götürerek detaylı şekilde muayene edilmesini sağlamak. Zira ancak bu şekilde idrar kaçırma sorunun altında yatan neden belirlenip tedavi edilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR