Köpeğim Çok Aşırı Su İçiyor Nedeni Ne Olabilir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek sağlığı için suyun önemi büyüktür. Köpeklere mamanın yanı sıra her gün bol ve taze su vermek çok önemlidir, zira yeterli miktarda su içemeyen köpeklerde birçok sağlık sorunu ile karşılaşılabilir. Ancak elbette köpeklerin aşırı su içmesi de normal olarak kabul edilmez.

Havanın çok sıcak olduğu yaz aylarında sıvı kaybını gidermenin dışındaki zamanlarda eğer köpeğinizin çok su içtiğini düşünüyorsanız bunun altında ciddi sağlık sorunlarının ya da hastalıkların yatıyor olabileceğini bilmeniz ve bu nedenle köpeğinizi mutlaka veterinere götürmeniz gerekir.

Diyabet

Köpeğim çok su içiyor diyen bir köpek sahibinin aklına gelmesi gereken ilk şeylerden biri de aşırı su içmenin diyabet yani şeker hastalığının en önemli semptomlarından biri olduğudur. Dolayısıyla özellikle de köpeğiniz ileri yaşlarda ve kiloluysa mutlaka veterinere başvurmanız ve şeker hastası olup olmadığının belirlenmesini sağlamanız gereklidir.

Böbrek yetmezliği

Yine özellikle ileri yaşlardaki köpeklerde görülmekle birlikte her yaş ve cins köpekte ortaya çıkabilen ve tedavi edilmediği takdirde ölüm ile sonuçlanan böbrek yetmezliği de köpeklerin aşırı su içmesine yol açan hastalıklardan biridir.

Bunların dışında da stres başta olmak üzere bazı farklı etken ve hastalıklar da köpeğinizin çok su içmesine neden olabilir. Bunun için yapmanız gereken köpeğinizi zaman kaybetmeden bir veterinere götürmek ve aşırı su içmesinin altında yatan nedenin teşhis edilmesini ve ardından köpeğinizin tedavi olmasını sağlamaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR