Köpeğim Çok Sinirli Neden Olabilir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Bir köpeği sinirlendiren bir çok sebep olabilir. Bazı köpekler başlangıçta gergin ve endişeli olurken bazı köpeklerse sahipleri endişeli ve gergin olduğu için sinirlidir. Yani bir köpeğin yetiştiği ortam davranışlarında çok büyük bir etkiye sahiptir ve stresli durumlarla nasıl baş edeceği konusunda da rol oynar.

Köpekler genel olarak sahiplerinin gerginliklerini, üzüntülerini, üzgün ya da öfkeli olduklarını anlamaz; ancak her davranışa farklı şekillerde tepki gösterirler. Bazıları köpekler havlar, bazıları saklamaya çalışarak gerginleşir, bazıları sızlanır ya da korkudan agresifleşir.

Sinir Enerjisi Düzgün Şekilde Nasıl Tutulur?

Eğer ortada davranışı değişen sinirli bir köpek varsa bu durumda sakinleşmesi gereken köpek değil sahibidir. Evcil hayvan sahiplerinin tepkilerinin ve davranışlarının köpekler üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Örneğin diş rahatsızlığı olan bir köpek sahibi ağrıdan dolayı gergin ve hızlı davranışlar sergilerse, konuşmasına da yansıtırsa, bu sinir enerjisi kesinlikle köpeğe de yansır.

Farkına varılması gereken en önemli şey, köpeklerin çok sezgisel canlılar olduğudur. Evet insanları anlayamazlar ama sevgileri ile vücut kimyaları etkilenebilir.

Vücut hareketleri ve ses tonu bu noktada en belirleyici stres unsurlarıdır. Hızlı vücut hareketleri ve olağan dışı yüksek ses köpeği strese sürükler. Köpekler aynı zamanda korku ve stres duygularını keskin koku alma duyularıyla hissedebilirler. Bu yüzden köpek sahiplerinin köpeklerinin yanında gergin davranışlar sergilememesi çok önemlidir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR