Köpeğim İçin Melatonin Güvenli Mi?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Melatonin insanların ve evcil hayvanların vücudunda doğal olarak üretilen bir hormondur. Melatoninin yeterli seviyesi güzel bir uykuyu ve stresten uzaklaşmayı sağlar. Melatonin aynı zamanda bazı tıbbi durumlarda da yardımcı olabilir.

Bir çok durumda evcil hayvanınız için yardımcı vitamin ve hormon ilaçları kullanılmaktadır. Ancak bu takviye düzgün bir şekilde veteriner hekiminizin talimatlarıyla uygulandığında köpeğiniz için daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam vadedecektir.

Melatonin’in Köpekler İçin Kullanımı

Kaygı

Melatonin fazla kaygılı olan köpeklere enjekte edilerek verilebiliyor. Melatonin takviyesi, evde, ofiste veya tatil sırasında uzun günlerin neden olduğu ayrılma kaygısının belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olur.

Uykusuzluk Hastalığı

Melatonin, gece veya gündüz, uyku vakti ya da oyun vakti gibi zamanları vücudun biyolojik saati adı verilen iç süreçleri de düzenlemeye yardımcı oluyor. İnsanlar jet laga bağlı uykusuzluğun üstesinden gelebilmek için melatonin takviyeleri kullanabilir.

Melatonin bilişsel işlev bozukluğuna sahip yaşlı köpeklerin biyolojik zayıflıklarını düzenler ve daha iyi bir uyku çekmesini sağlar.

Köpeklerde Melatoninin Yan Etkileri Nelerdir?

Melatonin çoğu köpek için güzenli sayılabilir ancak yine de takviyeleri kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmalısınız.

Melatoninin en büyük yan etkisi uyuşukluktur. Ayrıca sindirim rahatsızlıklarına ve bazı hayvanlarda kalp atış hızının artmasına sebep olabilir. Dişi köpeklerin de üreme siklusunu etkileyebilir ve diyabetik hastalığa sahip köpeklerde insülin direncine yol açabilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR