Köpeğimi Arı Soktu Ne Yapmalıyım?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Arılar baharın müjdecisidir, ancak aynı zamanda bahar ve yaz ayları boyunca köpekler için ciddi birer de tehdittirler. Zira meraklı, oyuncu ve kimi zaman da gayet haşarı olabilen köpeklerin başına bahar ve yaz aylarında en sık gelen kazalardan biridir arı sokması. Henüz yazımızın başındayken sizi bazı durumlarda arı sokmasının ölümle sonuçlanabileceği konusunda uyararak arı sokmasının kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durum olduğunu belirtmeliyiz.

Ağız, boyun ve burun sokulmaları çok tehlikelidir!

Arı sokması ağız, boyun ve burun bölgelerinden olduğu zaman son derece tehlikelidir zira bu bölgelerin şişmesine neden olarak köpeğin nefessiz kalmasına beraberinde de hayatını kaybetmesine neden olma riski taşır. Böyle bir durumlar karşılaştığınızda yapmanız gereken köpeğin sokulan bölgesine antihistaminik bir krem sürerek ilk müdahalede bulunmak ve ardından hiç zaman kaybetmeden köpeği en yakın veterinere yetiştirmektir!

Çoklu arı sokmaları zehirlenmeye neden olabilir!

Köpeklerin birden fazla arı tarafından sokulmaları da sık karşılaşılan bir durumdur ve birden fazla arı tarafından sokulan köpeklerde arı zehri nedeni ile ciddi zehirlenmelerle karşılaşılma olasılığı yüksektir. Bu nedenle eğer köpeğimi arı soktu diyorsanız yapmanız gereken köpeğinize ilkyardım uyguladıktan sonra kesinlikle veterinere başvurmaktır. Aksi takdirde köpeğinizin hayatı tehlikeye girebilir. Bu arada yazımızı bitirirken tüm köpek sahiplerinin yaz aylarında hem evde hem de köpeklerini dolaştırmaya çıkarttıklarında yanlarında böcek sokmalarına karşı etkili kremler bulundurmaları gerektiğini hatırlatalım.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR