Köpeğiniz İçin Evde Hazırlayabileceğiniz Yemek Tarifleri

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Herhangi bir sebepten dolayı hazır köpek mamalarından kaçınıyorsanız, köpeğiniz için evde gıda bakımından dengeli bir besin hazırlayabilirsiniz. Ciğer, kemik tozu, mısırözü yağı ve tuz önemli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Yetişkin köpekler için fazla yağ içerebileceğinden dolayı kıyma kullanılmamalıdır. Köpeğiniz için taze yiyecekler hazırlarken, çeşitliğin değil, gıdasal dengenin önemli olduğunu da unutmayın.

Sebzeler

Gıda alırken bir miktar sebzeden yararlanan köpekler, temelde etoburdurlar. Eğer kendiniz vejeteryansanız, köpeğinize de vejeteryan diyeti yaptırmanız yanlış ve doğa dışı olur.

Sofra Artıkları

Kendi yemeğinizden vereceğiniz yağsız artıklar kabul edilebilir bir miktar besin değeri taşıyabilir. Küçük kemikler ve kılçıklar ayıklanmalıdır.

Kemikler

Doğada serbestçe yaşayan köpeklerin yapıları gereği fazla miktarda kemik yemeleri kabızlığa neden olur. Yine de bir parça kemik, köpeğinizin neşeli saatler geçirmesini, bir yere kadar dişlerin temizlenmesini ve çenenin egzersiz yapmasını sağlar. Ancak bunu için küçük kemikler uygun değildir.

Kemik Tozu

Kemik tozu yüksek miktarda kalsiyum (%30) ve fosfor (%25) sağlar. Taze etin kalsiyum eksikliğini gidermek için kullanılır.

Yumurta

Hazmı kolay protein kaynağıdır. Çiğ yumurta B vitaminine, karaciğer ve mayada bulunan H vitamini olan Biotin’e karşı koyan Advin içerir. Yumurtanın mümkün olduğu kadar az pişmiş olarak verilmesi gerekir.

Balık Yağı

Balıkyağı iyi bir vitamin kaynağıdır ancak az miktarda kullanılmalıdır. 1çay kaşığı balık yağı 50 kg ağırlığındaki bir köpeğin günlük ihtiyacını karşılar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR