Köpeğinize Nasıl “Tut” Komutunu Öğretebilirsiniz?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Eğer, daha önce eğitim çalışmalarında başarılı olamayıp, köpeğimize söz dinlemesi için gerekli eğitimi verememişsek, o zaman bu alıştırmadan da uzak durmanız gerekir. Bu durumda köpeğin kendi içgüdüsel koruyucu duygusuna güvenmek daha faydalıdır. Köpek de, kendi kendine tehlikeyi sezdiğinde, sahibini korumaya çalışacaktır zaten.

Bir de şunu unutmamalısınız. “Tut” komutunu verdikten sonra, karşı tarafa sizin istemediğiniz ölçüde zarar verilecekse, köpeğinizin “Bitti” komutuna kulak vereceğinden, itaat edeceğinden emin olmalısınız.

Bu Eğitimde Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Köpeğinizin dişleri korkunç bir silahtır. Süs köpeklerinden olan Pekingese’nin bile dişlerinde, bir erkek gücünün üç mislinin gizli olduğunu hatırlatalım. Kurt köpeklerinde bu gücün daha da fazla olduğunu unutmamalısınız. Eğer buna rağmen komuta başlamak istiyorsanız, o zaman koruyucu giysiyle donatılmış ve size saldırıda bulunacak olan şahsa ihtiyacınız olacaktır.

Köpeğin ağzını, ısırmasını önlemek için, bu amaçla satılan ağızlıklarla kapatmalısınız. Köpek, daha ilk girişim karşısında düşmana karşı atağa kalkmak istiyorsa, onu tasmasından tutmaya devam etmeli, diğer girişimleri beklemelisiniz.

Bir dahaki darbelerde ise köpeğe “tut” komutunu verir vermez, tasmasının kayışını gevşetmelisiniz ve her ihtimale karşı önceden belinize doladığınız uzunca kayışı da kollamalısınız. Saldırı tamamlandıktan sonra da “Bitti”  komutuyla onu, tasmasına bağlı olan ve elinizde tuttuğunuz kayışıyla kendinize geri çekmeli ve okşayarak ödüllendirmelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR