Köpeğinizin Banyosu Nasıl Olmalıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin tüy bakımları ve temizliği kendi sağlığı için de sizin sağlığınız için de çok önemlidir. Köpeğinizi sadece kirlendiği zaman değil düzenli aralıklarla banyosunu yaptırmalı ve tüyleri ile ilgilenmelisiniz.

Banyodan önce köpeğiniz eğer sudan korkuyor ve çok hoşlanmıyorsa onun sevdiği krakerlerden verin ve onu rahatlatacak oyunlar oynayın ve yavaşça banyoya hazır hale getirin.  Öncelikle köpeğinizin tüylerini taramalı birbirine giren tüylerin aralarını iyice açmalısınız.

Topaklaşan tüyler banyo esnasında yumuşayarak kendiliğinden açılacaktır. Kullandığınız köpek şampuanının ise patentli olmasına dikkat etmelisiniz.

Şampuan ve Durulama İşlemleri Sırası Nelerdir?

Köpeğinizin vücuduna şampuan sürmeden önce her yerini suyla ıslatmalısınız. Başını ıslatmadığınız sürece köpeğiniz sorun çıkartmayacaktır, silkelenmeyecektir.

Kulaklarını, ağzını, burnunu ve göz çevrelerini ise dikkatli bir şekilde elinizle yıkamalısınız ve kesinlikle şampuan ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Son olarak bol su ile şampuan kalmayana kadar güzelce durulamalı ve silkelenmesine izin vermelisiniz. Köpeğiniz silkelendikten sonra ise kuru bir havlu yardımıyla tamamen kurumasına yardım edebilirsiniz. Eğer köpeğiniz karşı çıkmıyorsa düşük ısılı ayarlı bir kurutma makinesi ile de tüylerini kurutabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR