Köpeğinizin Soğuk Eşiğini Nasıl Anlarsınız?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Dışarıda yapılan egzersizlerin ve zihinsel uyarının köpeklerimizi sağlıklı ve mutlu tutmamızın anahtarı olduğunu biliyoruz, ancak dışarıda soğuk olduğunda ne yapmalıyız? Soğukta vakit geçirmenin riskleri hangi durumlarda açık havada bırakmanın faydalarından daha önemlidir? Bu soğuk kış günlerinde köpeğimin sağlığını ve souktan korunmasını düşünürüm diyenlere özel bir yazımız daha sizlerle.

Tüm Köpekler Eşit Değildir

Köpekler bireylerdir. Kalın, çift katlı tüylere sahip  köpekler en soğuk toleransa sahip olma eğilimindedirler (Sibirya kurtları, Newfoundlands veya Samoyeds'i düşünün). Bu ırklar Kuzey iklimlerde gelişmiştir ve soğuk iklim onların fizyolojisine etki etmiştir. Öte yandan, son derece ince tüy katmanına  sahip olan köpekler (ör. Greyhounds ve Xoloitzcuintli) soğuk havalardan en çok etkilenen köpek türleridir.

Açık bir günde, siyah, kahverengi veya diğer koyu renkli köpekler güneş ışığından önemli miktarda ısı emebilir, böylece açık renk köpeklere kıyasla daha sıcak kalırlar.

Küçük cins köpekler ısı kaybetmek için büyük köpeklere göre daha hacim orantısından dolayı daha fazla üşürler.

Vücut yağı iyi bir ısı tutucudur. Zayıf köpekler, daha iri köpeklerden daha hızlı üşüme eğilimi gösterirler. Bununla birlikte, fazla kilolu olmanın sağlığa zararlı riskleri zaten çok fazladır. Bu nedenle kış aylarında köpeğinizi soğuktan korumak için yanlış yollara sapmayın.

Çok genç, yaşlı ve hasta köpekler ise vücut sıcaklığını sağlıklı köpekler gibi ayarlayamaz ve bu nedenle soğuktan daha fazla korunmaya ihtiyaç duyuyorlar.

Köpekleri hava soğukken izlemenin en iyi yolu, davranışlarını yakından takip etmektir. Köpeğinizin titrediğini, endişe verici sızlandığını yavaşladığını, sıcak yer aramaları yaptığın fark ederseniz, içeri girmenin zamanı gelmiştir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR