Köpek Maması Etiketlerinde Hangi Değer Ne İfade Ediyor?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

İnsanlar için üretilen gıdaların üzerinde yer alan besin değeri tabloları köpekler için üretilmekte olan mamaların üzerinde de yer alıyor. Bu sayede köpek besleyen kişiler mamaların içerisinde ne tür maddelerin yer aldığını kolay bir şekilde öğrenebiliyor ve diğer mama çeşitleri ile kıyaslama yapabiliyorlar.

Köpek mamalarındaki etiketlerin içindekiler kısmındaki maddeler besinlerin oranlarına göre düzenleniyor. Örnek olarak et kaynağı ve protein her zaman ilk içerik olarak gösteriliyor. Su miktarı %75 olan etin içerisinde suyu çıkarttığınız zaman ise etin protein oranı da düşüyor.

İçindekiler Tablosundaki Kimyasal İçerikli Katkı Maddeleri Tehlikeli mi?

İçindekiler kısmına baktığınız zaman BHA ve BHT gibi katkı maddeleri görüyorsanız bu tür mamalardan kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Günümüzde pek çok mama üreticisi firma bu tür katkı maddelerini kullanmayı bırakmıştır. Bunun yerine Tokoferol içerikli E vitamini, C vitamini ve rozmarin gibi bitki özlerinin yer aldığı mamaları tercih etmeniz gerekiyor.

Katkı maddelerinin az miktarda olduğu mamalar her zaman sizler için daha iyi bir seçim olacaktır. Fakat katkı maddesi az olan mamaların raf ömürleri de kısadır. Bu yüzden son kullanma tarihine bakarak son kullanma tarihi yaklaşmış olan mamalardan uzak durmanız gerekiyor.

Ayrıca katkı maddesi az olan mamaları aşırı almamanız ve ufak ebatlarda satın almanız daha uzun süreli ve sağlıklı bir kullanım için ideal olacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR