Köpekle Gezintinin Önemi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Eğer eğitime yeni başlayan biri sade olan alıştırmalardan karmaşık olanlara doğru bir yol izlerse bunu severek ve içtenlikle yaparsa köpeğini eğitme konusunda faydalı ve sağlam bir yol alacaktır.

Çünkü insanların büyük çoğunluğunun düşündüklerinin aksine yetiştirme, neşe içerisinde geçmelidir. Kaba, sorunlu bir yetiştirici tarafından ezilen bir köpek iyi bir durumda olmayacaktır. Çoğu zaman bu şekilde kötü muamelelere  maruz kalan köpeklerde egzama gibi deri hastalıkları, solunum güçlükleri, kötü ve bakımsız kıllar görülür.

Yetiştirmeyi güzelce yapma olanaklarından biri gezintidir. Köpeğinizi serbest bırakabileceğiniz sakin bir ortamda, bir saatinizi yürümeye ayırın. Hiç ona belli etmeden aralara kısa alıştırmalar sıkıştırın.

On saniyelik yirmi küçük alıştırmayı bir alıştırma için ayıracağınız yirmi dakikaya tercih ederseniz faydasını göreceksiniz.

Gezintilerde Yapılan Alıştırmalara Önem Verin

Gezinti süresince alıştırmalarınızı geliştirmek için birçok olanak bulacaksınız. İlk zamanlarda serbest bir çalışmada bulunacak, çalışmalarınızda ilerlediğiniz sürece daha kesin ölçülerle çalışacaksınız.

Bir kesilmiş ağaç kütüğü veya bir eski tuğla savaşçı bir köpeğin önüne çıkabilecek mükemmel engellerdir. Bilinmeyen bir köpekle karşılaşma geri çağırmanın etkinliğini deneme olanağı sağlar ve genç köpeğiniz bir kelebekle ilgilendiğinde saklanırsanız, onun sizi yeniden bulmak için burnunu kullanmasına ve size daha fazla ilgi göstermesine olanak sağlamış olacaksınız.

Bu hareketli gezinin ek bir üstün yanı var: Tamamıyla rahatlamış köpek sahibi ve genç köpek en iyi koşullarda birbirlerini tanımayı, okumayı öğrenirler. En önemlisi birbirlerini sevmeyi öğrenirler.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR