Köpekler Alzheimer Hastalığına İyi mi Geliyor?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek beslemek her insanın olduğundan daha zinde olmasına sebep oluyor. Çünkü köpekler enerjileri yüksek olan hayvanlar oldukları için köpek sahipleri de sürekli olarak köpekleri ile yürüyüşlere, koşulara çıkmak durumunda kalıyorlar.

Ayrıca köpeklerin bazı hastalıklara da iyi geldiği biliniyor. Yapılan araştırmalara göre Alzheimer hastası olan yetişkinlerde köpeklerin etkili bir rol üstlendiği ortaya çıkmış durumda.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre köpek besleyen Alzheimer hastaları stresten daha az etkileniyorlar. Köpekler insanların pozitif ve sözel olmayan iletişimin sağlanmasında büyük bir rol üstleniyor. Oyun oynama duyguları gelişmiş olan köpekler uysal oldukları için Alzheimer hastalarını saldırgan tavırlardan uzaklaştırarak sakinleştiriyorlar.

Köpekler ve Çocuklara Sağladığı Yararlar

Evcil hayvanlar ile erken yaşlardan itibaren aynı evde yaşamaya başlayan çocukların diğer çocuklara göre merhamet, empati ve sorumluluk duygularının daha çabuk geliştiği görülmektedir.

Aile bireyleri çocuklarının sağlıklı gelişimlerini evcil hayvanlar ile de destekleyebilmektedir. Sorumluluk duyguları gelişen çocuklar aynı zamanda daha pozitif bir bakış açısı ile diğer canlılara da saygılı olmayı erken yaşta öğrenebiliyorlar.

Sadık bir köpek ile arkadaş olmak çocukların yalnız hissetmesini de önlüyor. Çocuklar arkadaş oldukları köpekleri ile pozitif duygular hissedebiliyorlar. Bu sebeple köpek beslenen bir evde büyüyen çocuklar diğer yaşıtlarına göre insanlar ile iletişim kurabilme konusunda daha yetenekli oluyorlar. Köpekler aynı zamanda çocukların oyun arkadaşları da olabiliyorlar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR