Köpekler İnsanların Acısını Hissediyor mu?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekler insanların en fazla ilgi duyduğu ve evcil hayvan olarak beslediği hayvanlar arasında yer alıyor. Kedilere göre insanlara karşı daha sıcakkanlı davranan köpekler, insanlara olan yakınlıkları ile tanınıyorlar. Karşılıksız bir şekilde saf sevgiyi insanlara veren köpekler son derece içten tavırları ile insanların içini ısıtıyor.

Londra Goldsmiths Üniversitesi tarafından köpeklerin psikolojilerini anlayabilmek için yapılan araştırmalarda 18 ayrı durumda köpek sahipleri ve yabancılar kullanılmış. Her farklı senaryo durumunda görevli olan insanlar yas tutarak konuşmamayı denemişler. Fiziksel olarak köpekler ile iletişim kurmanın yolunu arayan görevliler bir süre sonra sonuçları görmeye başlamışlar.

Köpekler İnsanların Acılarına Fiziksel Tepki Veriyor

Sonuçlarda ağlayan, yas tutan ve fiziksel olarak iletişim kurmak isteyen insanlara köpeklerin yaklaştığı görülmüş. Yapılan araştırmalarda kişinin yabancı olduğu durumlarda dahi köpeklerin hiçbir karşılık beklemeden yardım etmek istediği ve kendi ihtiyaçlarını düşünmeden empati kurarak insanlara yaklaştığı söyleniyor.

Karşılıksız sevmeyi başaran köpeklerden insan olarak bizlerin de öğrenecek çok şeyi var gibi gözüküyor. Etrafımızdaki insanlara daha farklı gözler ile bakmamızı sağlayan köpeklerin sıcak tavırları onları hayattaki en yakın dostlarımızdan yapıyor.

Yapılan çalışmalar aynı zamanda köpeklerin zekalarının ve karmaşık ruh hallerinin de incelenmesi ile sonuçlanıyor. Köpekler ile ilgili psikolojik durumların asla basit olmadığı ve son derece komplike olduğu uzmanlar tarafından altı çizilerek insanlara belirtiliyor.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR