Köpekler Nasıl Görür?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpekler aslında çok iyi görebilen canlılar değildir. Onun içindir ki diğer eksikliklerini kapatması için koku alma duyusu ve işitmesi çok gelişmiştir.

Köpekler hareket halindeki cisimleri görebilir. Buna karşılık hareketsiz nesneleri veya varlıkları algılamada sorun ile karşılaşabilir. Ancak köpekler karanlıkta biz insanlardan daha iyi görebilme yetisine sahiptir.

Bazen köpeğin gözünün kırmızı-lacivert veya elektrik yeşili bir renk aldığını görüyoruz. Bu garip fosforlu görünüm, gözün dibini kaplayan ve en küçük ışıkta genişleyen ince bir zar yüzünden olur. Geceleri köpeğin göz bebeği çok ince bir yüzük şekline geçer. En küçük aydınlığı içine çekecekmiş gibi çok geniş açılan göz bebeği bütün gözü kaplar.

Köpeklerde Görmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir

Kedi gibi bazı hayvanların, geceleri gündüz kadar iyi gördükleri söylenir. Gözleri arabalarımızın lambalarında yansıtıcı birer optik ayna gibi parlar. Ancak bu hayvanlara gece yaklaşanların içinde onları en fazla etkileyen kurttur. Meşalelere benzeyen gözleri yanan kömürler gibi görünür.

Beyaz ışık köpekler için sorun olabilmekte, renklerin doğru seçilmesini ise engellemektedir. Retinanın görme kaybından, kataraktan ve zaman içinde artan görüş kaybından söz etmemekte olmaz. Bu rahatsızlıkların, köpek sahibinin sorumluluğunu aşan nedenleri vardır ve sadece veteriner kontrolünde iyileşme sağlanabilir.

Ancak göz kapakların birleşme yerindeki çapaklar görüldüğünde veya gözde sarı bir sızıntı gördüğünüzde bu gibi fiziksel belirtiler oluşursa mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR