Köpekler Neden İnsanları Yalar?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Televizyon veya bilgisayar başında vakit geçirirken köpeğinizin gelip ayağınızın altına yattığını ve oradan hiç ayrılmayacakmış gibi durduğunu defalarca yaşamış olmalısınız. Her zamanki gibi bacağınızı yalamaya başlayan bu sevimli dostunuz bütün ayağınızı ıslatana kadar ayaklarınızı yalamaya devam edebilir.

Zaman içerisinde alışmaya başladığınız bu durumun ne tür sebeplerden kaynaklanabileceğini hiç düşündünüz mü? Çoğu insan köpeklerin insanları yalamasındaki en temel sebep olarak sevgiyi göstermektedir. Ancak kesin bir şekilde böyle tanım yapmak tam olarak doğru değildir.

Ortaya atılan teorilere göre köpeklerin insanları yalamalarındaki sebep annelerinden bunu doğdukları zaman öğrenmeleri ile alakalıdır. Dişi olan köpekler yavrularının nefes alabilmeleri ve temiz kalabilmeleri için onları sürekli yalamaktadır. Yalama eylemi yavru köpeklerin hayatta sağlıklı bir şekilde kalabilmeleri açısından kritik bir önem taşımaktadır.

Köpeklerin Sürekli Yalaması İtaat Gösterisi mi?

Köpeklerde yalamak bir başka açıdan ele alındığında ise itaatkar bir davranış olarak nitelendirilir. Vahşi hayat içerisinde yer alan güçlü olan köpekler itaatkar davranışlar sergileyerek onlardan daha güçlü olan köpekleri yalarlar. Bu köpeklerin arasındaki düzenin ve uyumun sağlanması için gerekli olan bir eylemdir. Bu bağlamda sahibini yalayan bir köpeğin, sahibini lider olarak gördüğünü ve sizin o köpekten sorumlu olduğunuzu söyleyebiliriz.

Köpekler için bu tür sebeplerden dolayı meydana gelen yalama eyleminin abartı olduğu durumlarda köpeğinize ters davranmamalı ve ona ani hareketler yaparak korkutmamalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR