Köpekler Neden Oyuncaklara Zarar Verir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeğinize yeni bir oyuncak aldıktan sonra en geç bir hafta içerisinde onu paramparça ettiğini görüyorsanız bu konuda biraz araştırma yapmak istiyor olabilirsiniz. Köpeklerin oyuncakları parçalamalarındaki en temel sebep onların içgüdüleri ile alakalıdır.

Oyuncaklar köpekler için bir av olarak gözükür. Bu yüzden köpekler bütün oyuncakları parçalamak isterler. Oyuncakları fırlatıp almasını istediğiniz zamanlarda o oyuncak köpekler için artık bir avdır. O avı yakaladıkları zaman ise onu parçalamak ve yemek isteyebilirler.

Vahşi ortamlarda olan köpeklerin avları ses çıkarttığı için oyuncaklar da köpeklere vahşi ortamdaki bir av olarak gelebilmektedir. Özellikle ses çıkartan oyuncakların köpekler tarafından daha fazla parçalanmasındaki temel sebep budur.

Oyuncaklar köpekler için her zaman büyük bir tahrik unsurudur. Bazı köpek cinsleri küçük boyutlu olan oyuncakları yemeye bile kalkışabilirler.

Ne Tür Oyuncaklar Seçmeli?

Bir diğer yaygın inanış türüne göre ise aşırı küçük oyuncaklar köpekler tarafından tanımlamadığı için parçalanır. Köpekler o oyuncaklar ile ne şekilde oynayacaklarını tam olarak bilemedikleri için oyuncağa zarar verirler. Bu davranış köpeklerin bilinçsiz bir şekilde yaptığı bir davranıştır.

Köpekler aynı zamanda meraklı hayvanlar oldukları için oyuncakları parçalamak da isteyebilirler. Oyuncağın içerisinde yiyecek aramak veya tamamen oyuncak içerisinde ne olduğunu merak etmek köpeklerin oyuncakları parçalamaları ile sonuçlanır.

Bu sebeplerden dolayı köpeğiniz oyuncakları parçaladığı zaman tamamen doğal karşılamanız gerekiyor. Ancak ufak bir önlem olarak büyük boyutlu ve ses çıkartmayan oyuncakları seçmeyi deneyebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR