Köpeklerde Advil Zehirlenmesi

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Advil insanlarda kullanılan etkili bir ağrı kesicidir. Advil İbuprofen içerdiği için köpeklerde toksik özelliğe sahiptir. İbuprofen içeren ilaçlar arasında Motrin, ve Midol gibi kuvevtli ilaçlar da bu zehirlenmeye sebep olabilir. İbuprofen insanlar için nispeten güvenli olsa da, köpekler için toksik özelliğe sahiptir. Ancak küçük bir dozun köpekler üzerinde etkisi olmaz.

İbuprofen zehirlenmesi hem köpeklerde hem de kedilerde ortaya çıkabilir. Köpeklerde ibuprofen zehirlenmesinin belirtileri ise: Kusma, ishal, kanlı dışkı, kanlı kusmuk, mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı, mide ülseri, susuzluk artışı, idrar artışı, nöbetler, koma ve bazen de ölümler görülebilir.

Nihayetinde bu zehirlenmenin nedeni Advil'in veya ibuprofen içeren diğer ilaçların yenmesidir. Bununla birlikte, köpeklerde ibuprofen alımının çoğu vakası kazayla gerçeklese de, bazı evcil hayvan sahipleri bilinçsizce davranarak ağrı kesiciye ihtiyaç durumunda veteriner hekime danışmadan köpeklerine Advil verebiliyor.

Köpeğinizin ilaç yuttuğundan şüphelendiyseniz ya da ilacı veren sizseniz, doz aşımlarında gördüğünüz yukardaki belirtiler oluşmaya başladığında acilen veteriner hekiminize başvurmalısınız.

İlk Müdahalede Ne Yapılmalı?

İlaç yutulduktan sonra hala kusma başlamadıysa öncelikle köpek kusturulmaya çalışılır. Kana karışan kalan zehrin atılması içinse oral yoldan kömür verilir.

İbuprofen zehirlenmesi nedeniyle böbreklerin hasar gördüğü durumlarda sıvı terapisi de gerekecektir.

Önlem için Advil'in ya da ibuprofen içeren diğer tüm ilaçları köpeğinizin ulaşamayacağı yerde muhafaza etmelisiniz.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR