Köpeklerde Ağız Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Ağız kanseri köpeklerde 6 aylıktan itibaren 8 yaşına kadar görülebilir. Genellikle büyük cins ırk köpeklerde görülür.

Ağız kanseri için bilinen bir neden yoktur. Ancak belirtiler ve türler şu şekildedir:

Kötü Nefes (ağız kokusu), çiğneme güçlüğü, ağızdan gelen kan, kilo kaybı, gevşek dişler, ağızda büyüme (oral kitle), boyunda görülebilen şişmiş bezler (genişlemiş lenf düğümleri), yüz yakınında şişmiş veya deforme olmuş bölgeler.

Ağız Kanserinin Teşhisi Nasıl Gerçekleşir?

Muayene sırasında doktor öncelikle, tümörde büyüme olup olmadığına bakmak için köpeğinizin ağzını yakından inceleyecektir. Daha sonra genişlemiş lenf düğümlerinin varlığını kontrol etmek için köpeğinizin boynunu ve yüzünü dokunarak muayene eder. Veteriner hekiminiz, orada kanserli hücreler olup olmadığını belirlemek için lenf nodlarından sıvı bir numune almak isteyebilir.

Tedavi Mümkün Mü?

Bu tür tümörleri tedavi etmek çok zor olabilir. Cerrahi operasyon birçok vakada yararlı değildir, çünkü tümör genellikle teşhis edilen zamana kadar diğer bölgelere yayılmış olur. Ancak eğer tümör yayılmadan önce bulunursa, ameliyat en iyi tedavi yöntemi olarak görülür. Tümör çıkarıldıktan sonra, kanserli hücrelerin çoğunluğunun ortadan kaldırıldığından emin olmak için tümörü çevreleyen kemik ve dokular da çıkarılmalıdır.

Ağızda bulunan bu tür tümörler radyasyon terapisine veya kemoterapiye olumlu yanıt vermez, ancak bazı kemoterapi türleri tümöre enjekte edilebilir. Bu, tümörün hızla büyümesini önleyebilir ve köpeğinize daha rahat bir yaşam sunabilir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR