Köpeklerde Ağız Kokusu Sebepleri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde meydana gelen ağız kokusunun sebepleri arasında pek çok farklı hastalık yer alıyor olabilir. Ağız içerisindeki diş çürükleri, diş taşları, diş eti iltihapları, hastalıklar ve enfeksiyonlar, ağız içerisinde birikmeye başlayan yiyecek artıkları köpeklerde ağız kokusunun meydana gelmesine yol açabilir.

Köpeğinizde ağız kokusu sebepleri olarak genellikle şeker hastalığı ve birtakım kanser türlerine rastlanmaktadır. Kanserler ve birtakım enfeksiyonlar başta olmak üzere gastrointestinal hastalıklar köpeklerinde ağız kokusu oluşmasına yol açar. Ağız içinde ve dudak kıvrımlarında ortaya çıkan enfeksiyonlarda da köpeklerde ağız kokusu oluşabilir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarıcı Olabilir

Solunum yolu hastalıkları, sinüs enfeksiyonları ve köpeklerin birtakım kötü alışkanlıkları da ağız kokusuna sebep olabilir. Örneğin köpeğinizin dışkısını koklaması ve yemesi gibi kötü alışkanlıkları var ise bu sebeplerden dolayı zaman içerisinde ağız kokusu meydana gelebilir.

Bademcik iltihabı ve travmalı yaralanmalarda da köpeklerde ağız kokusuna rastlanılabilir. İç parazit gibi ciddi rahatsızlıklarda da köpeklerde ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlarda ilk olarak iltihap ve travmalar araştırılmalıdır.

Köpeklerde ortaya çıkan ağız kokusunun sebeplerini yakından araştırdığınız ve öğrendiğiniz zaman çoğu hastalığın erkenden teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Köpeklerde yaşanan ağız kokularının köpekleri de rahatsız ettiğini unutmamalısınız. Köpeğinizin ölümüne dahi sebep olabilecek bu ciddi rahatsızlığın sebeplerini araştırarak gerekli ağız kokusu tedavilerini vakit kaybetmeden uygulamalısınız. Böylelikle köpeğinizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR