Köpeklerde Alerji Belirtileri

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Alerjiler köpekler için ortak bir sorundur. Tipik semptomları: kaşıntı, fazla çizilme, ısırma ve yalama; bazen kronik ya da tekrarlayan cilt / kulak enfeksiyonlarına neden olur. Köpekler, çevresel tetikleyicilere (örneğin, polen, küf ve toz akarları veya pire ısırıkları) karşı alerjilerden sıklıkla muzdarip olmalarına rağmen, gıdaların yarattığı alerjik reaksiyonlar daha büyük bir tartışma kaynağıdır.

Köpeklerde gıda alerjilerinin teşhisi kolay değildir. Tespiti için genellikle bir köpek, daha önce hiç maruz kalmadığı protein ve karbonhidrat kaynakları içeren bir gıdadan başka hiçbir şey yemeyen bir gıda denemesi süreci gerekecektir.

Başka bir seçenek ise,  köpeğinizin hipoalerjenik hale gelene kadar işlenmiş olan yiyecekleri yemesine izin vermektir. Bir gıda denemesinin başarısı veya başarısızlığını değerlendirmek için en az sekiz hafta devam etmesi gerekir.

Bazı efsaneler köpeklerin neye alerjisi olduğunu bulma işini daha da zorlaştırır.

Efsane: Köpekler genellikle mısır, buğday, soya ve diğer bitki esaslı katkı maddeler için alerjiktir.

Gerçek: Köpeklerde sorunlu maddenin açıkça tespit edildiği 278 gıda alerjisi vakası üzerine yapılan bir araştırmada, sığır eti en büyük suçlu oldu (95 vaka). Süt, 55 vaka ile ikinci numarada, buğday, 42 vaka ile üçüncü sırada yer aldı. Soya ve mısır sırasıyla 13 ve 7 vaka ile gelen en düşük suçlulardı. 

Aslında protein kaynakları tahıllardan daha fazla sorumludur. Besin alerjilerinin 231'inden sığır eti, süt, tavuk, yumurta, kuzu, soya, domuz eti ve balık sorumlu olduğuna göre efsaneleri bir kez daha düşünmek gerekir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR