Köpeklerde Amfetamin Zehirlenmesi

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Amfetaminler insan tıbbında çeşitli nedenlerle kullanılan reçeteli bir ilaçtır. ADD / ADHD ve narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılırlar. (Kilo kaybı için de kullanılabilir. ) Ayrıca yasadışı yollardan da uyuşturucu olarak elde edilebilirler (kristal meth, metamfetamin, ecstacy). Bununla birlikte, köpek tarafından alındığında, amfetaminlerin öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Amfetamin toksisitesi hem köpeklerde hem de kedilerde ortaya çıkabilir. Köpeklerde amfetamin zehirlenmesinin olası belirtileri ise şunları içerir: 

Huzursuzluk, nefes nefese kalma, hiperaktivite, sedasyon, hareket / sinirlilik / saldırganlık, kas titremesi, nöbetler, kalp atış hızı artışı, irileşmiş gözbebekleri, yüksek tansiyon, kusma, ishal, salya akıtma, ölüm

Köpeklerde Amfetamin Zehirlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerde amfetamin zehirlenmesi vakalarının çoğu, yere bırakılan hapları sindiren köpekten kaynaklı kazalarla ortaya çıkar. Köpekler, tezgah üstünde bırakılan şişelerden ve diğer ulaşılabilir alanlardan ilaçları bulabilir ve içebilirler. Bazen ilaç köpeğe bilerek verilebilir. (Öldürmek ve zehirlemek amaçlı kötü niyetli insanlar tarafından)

Aktive edilmiş kömür midede zehri absorbe etmek için kullanılabilir. Gastrik lavaj ("mideyi pompalamak") de gerekebilir.

Veteriner hekiminiz, zehirlendirmenin etkisini azaltmak için intravenöz sıvı terapisi uygulayabilir. Ayrıca, nöbetleri kontrol etmek ve sinir sisteminin uyarımını azaltmak için sakinleştiriciler veya antikonvülzantlar da uygulanabilir. Köpeğin vücut sıcaklığı tehlikeli seviyelere çıkarsa soğutma önlemleri de ek tedbirler arasındadır.

Son olarak, veteriner hekiminiz, köpeğinizin kan kimyası sonuçlarını inceleyecektir. Böbrek fonksiyon testleri ise, amfetaminlerle zehirlenen köpeklerde yakından izlenmelidir. Ek olarak kan basıncı ve vücut ısısı da izlenecek değerler arasındadır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR