Köpeklerde Anafilaksi Hastalığı

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Anafilaksi bir hayvan belirli bir alerjene olumsuz tepki verdiğinde ortaya çıkan acil bir durumdur. Aşırı durumlarda, bu reaksiyon ölümcül olabilir. Hemen her maddenin potansiyel bir alerjen bir madde olabileceği ihtimalini düşünürsek, çoğu zaman önceden tahmin edilemeyen bir durum olarak rastlar.

Reaksiyon erken evrede etkisizleştirilir ve gereken tedavi şekli uygulanırsa köpek tedaviye cevap verebilir. Yalnızca köpeklerde değil kedilerde de görülen bu hastalık, ciddi bir problem oluşturabilmektedir.

Hastalığın Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Şiddetli alerjik reaksiyonun belirtileri arasında şok, nefes darlığı, kusma, idrar kaçırma ve bağırsak sorunları en sık görülen belirtileridir. Alerjen maruziyeti bir kaç dakika içinde başlayabilir.

Hemen her türlü çevresel ya da yutulan madde köpeklerde anafileksiye sebep olabilir. Sebepler böcek sokmalarını, uyuşturucuları ve yiyecekleri içerebilir. Eğer hayvan ciddi bir alerjene bulaşırsa, vücudu tipik olarak şiddetli bir tepki verir. Tepkimeler lokal de olabilirken, tüm vücudu da etkileyebilir. Aynı zamanda ciddi bir travma da bu tür bir reaksiyona neden olabilir.

Hastalığın Teşhisi

Bir alerjene karşı bir köpeğin reaksiyonu hızlıdır ve bir köpeğin belli bir uyarıya duyarlı olup olmayacağını belirlemek için mevcut testler de yoktur. Bununla birlikte, cilt alerjen testleri, sorunun köklü olduğuna inanılan bir çok yaygın alerjen için yapılabilir. Ciddi bir reaksiyon, tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir ve köpeğinizin acilen hastaneye kaldırılması gerekir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR