Köpeklerde Demodex Demodikozis Hastalığı Nedir?

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Mange (demodikoz), çeşitli Demodex akar türlerinin neden olduğu köpeklerdeki iltihaplı bir hastalıktır. Saç follikülleri ve köpek derisinde yaşayan akar sayısı fahiş olduğunda, cilt lezyonlarına, genetik bozukluklara, bağışıklık sistemindeki sorunlara ve saç dökülmesine (alopesi) neden olabilir. Belirtilerin şiddeti köpekte yaşayan akar türüne bağlıdır.

Köpeklerde Demodex Demodikozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Demodikoz hastalığından etkilenen alan, genellikle lokalizedir ve vücudun belirli alanlarını etkiler bazı durumlarda yayılabilir ve tüm vücudu etkileyebilir.

Lokalize olursa, semptomlar genellikle hafif, lezyonlar ufak şekillerde şeklinde özellikle de yüz bölgesinde, gövde veya bacaklarda ortaya çıkar. Hastalık eğer yayılmış olsaydı, belirtiler daha da yaygın olur ve vücuda yayılır. Bu semptomlar ise saçkıran, cildin kızarıklığı (eritema) ve lezyonların ortaya çıkmasını içerir.

Birçok uzman, köpeklerde mange'nin kesin bir nedeni olmadığını düşünüyor. Bu deri hastalığı en çok genetik yatkınlıktan dolayı bazı ırk köpeklerde daha sık gözüküyor. Ya da kalıtsal olarak herhangi bri ırkta ilerlemeye devam ediyor.

Köpeklerde uyuza neden olacak üç tür akar tespit edilmiştir. Bunlardan ikisi için bulaşma şekli bilinmiyor iken, geri kalan diğeri Demodex köpeğin derisinde ve kıl foliküllerinde bulunur ve hamilelik süresince anneden bebeğe geçebilir.

Deri döküntüleri köpeklerde demodikoz hastalığını teşhis etmek için kullanılır. Tüy çekme ve inceleme aynı zamanda durumun neden olduğu akarın saptanmasına da yardımcı olabilir. 

Yapılan idrar testi, olası diğer teşhisleri, yani köpeğin metabolik sistemi ile oluşan bir bozukluğun neden olduğu sorunları saptayacaktır.

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR